Esnaf da ayrıcalık istiyor

Esnaf da ayrıcalık istiyor.9392
  • Giriş : 27.05.2008 / 20:55:00

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çiftçiye uygulanan 1 yıllık borç ertelemesinin esnaf için de uygulanmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, esnaf ve sanatkarın kuralsızlık ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle sürekli sıkıntılar yaşadığını ve son zamanlarda siyasi gelişmelerin ekonominin önüne geçmesinden dolayı piyasada sıkıntıların arttığını kaydetti.

Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle esnafın neredeyse siftahsız dükkan kapattığını belirten Palandöken, ancak kuraklık nedeniyle çiftçilere sağlanan borç erteleme kararını saygı ile karşıladıklarını söyledi. Palandöken, ''Ancak, esnaf ve sanatkarlarımızda çiftçiler ile aynı katagoride değerlendirilmelidir. Yani çiftçi kesiminde olduğu gibi esnaf ve sanatkarlarımızın da borcu en az 1 yıl süreyle ertelenmelidir. En önemlisi yapılan uygulamanın ülke genelinde olmasa bile Doğu ve Güneydoğu'da çiftçiye uygulanmakta olan teşviklerin aynısı esnaf ve sanatkara uygulanmasıdır'' dedi.

-''VERGİ VE BAĞ-KUR PRİMLERİNİ ÖDEYEMİYORUZ''-

Çıkarılan prim affına rağmen esnaf ve sanatkarın başta vergi, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarını ödemekte zorlandığını anlatan Palandöken, acilen esnaf ve sanatkar kesimi için borç ertelemesine gidilmesi gerektiğini belirtti.

Piyasalardaki durgunluk nedeniyle esnafın büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Palandöken, bunun için çiftçilere yönelik alınan önlemler gibi esnaf ve sanatkar kesimine yönelik de iyileştirmeler yapılması gerektiğini bildirdi.

Prim affının çıktığını hatırlatan Palandöken, ''Ama bakın bakalım kaç kişi ödeyebilecek. Geçmişte de aynı aflar çıkmıştı. Ancak, beklenen ilgiyi görmedi. Çünkü, çıkarılan yasalarda aksaklıklar var. Öncelikle ödeme süresi çok kısa. Görüşümüz alınarak bu yasalar çıkarılmış olsa. Hem başarıya ulaşır, hem de aynı sorunlar sürekli tekrar etmez''dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious