Esnaf muaflığından kimler yararlanacak

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Evde üretilen ürünleri pazar takibi suretiyle ya da vergi mükelleflerince düzenlenen kermes, festival ve panayırlarda satanlar, esnaf muaflığından yararlanamayacaklar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanlığı, yeni Gelir Vergisi Kanunu uygulamalarına ilişkin bir Tebliğ Taslağı hazırladı.

Taslağa göre, evinde dikiş - nakış makinesini kullanmak suretiyle imal ettiği örgü ve nakış işlerini satanlar, esnaf muaflığı kapsamında değerlendirilecek.

Ancak evlerde sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve aletleri kullanmak suretiyle elde edilen kazançlar bu kapsamda olmayacak.

El emeği ile imal ettikleri ürünleri bir işyeri açmaksızın dernekler, vakıflar, sendikalar ve meslek odalarınca düzenlenenler dahil olmak üzere kermes, festival ve panayırlar ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satanlar da esnaf muaflığından faydalanabilecek.

Söz konusu kanun ile ücretlilerde vergi indirimi uygulamasına son verildiğine dikkat çekilen Tebliğ Taslağı'nda, mükellef olmayanların satın aldıkları mal ve hizmetler için belge almamaları halinde, kendileri için özel usulsüzlük cezası kesileceği uyarısında da bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious