Esnaf-Polis karşı karşıya geldi

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Ankara Maltepe Pazarı'ndaki yıkım çalışmaları sırasında esnafla polis arasında arbede yaşandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maltepe Pazarı'nda belediye tarafından yıkım kararı verilen iş yerlerini yıkmak için Çankaya Belediyesi'ne ait Zabıta ekipleri gece geç saatlerde Maltepe Pazarı'na gelerek esnaftan iş yerlerini boşaltmalarını istedi. Esnaflar, söz konusu yıkım ile ilgili mahkemenin devam ettiğini belirterek, işyerlerini boşaltmamak için direndi. Bunun üzerine Zabıta ekipleri ile esnaflar arasında tartışmalar yaşandı.

Zabıta ekipleri, olayların büyümesi üzerine durumu polise bildirdi ve olay yerine Çevik Kuvvet ekipleri sevk edildi. Polislerin ardından yıkım için iş makineleri de Maltepe Pazarı'na geldi.

Bunun üzerine pazarda iş yerleri bulunan esnaflar bir araya toplanarak yıkımı engellemeye çalıştı. Bu sırada esnaflarla polis arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında yaralanan esnaflar olduğu bildirildi.

Polisin engellemeye çalıştığı esnaflar tepkilerini artırarak belediyeye ait binaları taşlarken, İller Bankası'na ait satış bürosunu ateşe verdiler. Polis, esnafları yatıştırmak için havaya ateş açmak zorunda kaldı. Satış bürosundaki yangın nedeniyle olay yerine İtfaiye ekipleri çağırıldı. İtfaiye ekipleri satış bürosundaki alevleri söndürürken, bazı esnaflar da iş yerlerinin çatılarına çıkarak kendilerini jiletledi.

Olaylarda bazı esnaflar gözaltına alındı.

Maltepe Pazarı'nda belediye ekipleri iş makineleri ile dışarıda, esnaflar da iş yerlerinde bekleyişini sürdürüyor. Polis ekipleri de gergin bekleyiş nedeniyle teyakkuzda bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious