Esnaf sıkıntılı

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

Alanya'da nakit akışı durdu, esnaf bankadan çektiği kredileri ödeyemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Birçok esnaf işyerlerini kapatma noktasına gelirken, bazı otelciler personeline maaş ödeyemez durumda. Bununla birlikte bankalardan sezon başında büyük ümitlerle kullanılan kredilerin geri ödemelerinde sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Alanya'nın içerisinde bulunduğu ekonomik darboğazı değerlendiren Denizbank Alanya Şube Müdürü Ayhan Çakır, ilçede nakit akışının durduğunu söyledi. Kendi bankalarından kredi kullanan esnafların geri ödemeleri için şu an bir şey söylemenin doğru olmadığını kaydeden Çakır, müşterilerin çek kullanım oranlarının arttığına dikkat çekti. Tahmin etmedikleri bazı müşterilerin bile çeklerinin geri döndüğünü kaydeden Çakır, şöyle dedi:

"Sezondaki kötü gidiş nedeniyle iş yapamayan firmaların çekleri geri dönüyor. En çok sıkıntıyı çek ödemelerinde yaşıyoruz. Para akışı çok fazla sağlanamıyor. Turizm alacaklarında sıkıntılar var. Alanya'da alışveriş neredeyse durma noktasına geldi. Firmalar kaynak yaratamayınca para kazanamıyor ve ödeme yapmakta güçlük çekiyor."

Finansbank Alanya Şube Müdürü Fahri Şimşek ise, banka kredilerinde uygun ödeme koşulları sağlamalarına rağmen geri dönüşümlerde sıkıntı yaşandığını kaydetti. Banka olarak daha çok turizme yönelik krediler kullandırdıklarını anlatan Şimşek, en çok otomobil ve tüketici kredilerinin geri ödemelerinde sorunlar yaşadıklarının altını çizdi.

Bankadan çekilen kredilerinin ödemelerinde yaşanan sıkıntının turizmin kötü gidişiyle alakalı olduğuna inanan Şimşek, "Sezon kötü olunca esnaf da kazanamıyor ve kullandığı kredileri geri ödemekte zorluk çekiyor" diye konuştu.

Alanya'da 11 yıldır esnaflık yapan Ahmet Delibaş ise, bugüne kadar bu kadar sıkıntılı bir sezon geçirmediğini söyledi. Sezon başında bankadan çekmiş olduğu kredileri ödemekte zorluk çektiğini anlatan Delibaş, "Alanya'da turizm bitti. Esnaflar çok mağdur. Günü kurtarayım diye dükkan açıyoruz. Çok zor durumdayız" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious