Esnaf tedirgin

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Esnaf, seçim yılında istikrarın bozulacağını düşünüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Ticaret Odası'nın yaptığı anket esnafın endişeli günler geçirdiğini ortaya koydu. Türkiye 16 Mayıs'da Çankaya Köşkü’ne çıkacak ismi tartışırken, esnaf ve tüccar çifte seçim yılında istikrarın bozulacağını düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 60.6’sı milletvekili genel seçimleri sonucu ortaya çıkacak siyasi tablonun koalisyon hükümeti olacağını düşünüyor. Anket sonuçlarına göre, esnaf ve tüccar AKP, CHP, DYP ve MHP'nin barajı aşacağına inanıyor.

EN BAŞARILI
Ankete katılanların yüzde 43.6'sı Cumhurbaşkanlığı seçiminin ekonomik istikrarı olumsuz etkileyeceğini belirtti. Siyasi istikrarın olumsuz etkileneceğini düşünenlerin oranı yüzde 43.4. Cumhurbaşkanlığı seçiminin toplumsal huzuru olumsuz etkileyeceğini düşünenlerin oranı 42.5 oldu. Bu arada, Milletvekili seçimleri ekonomik istikrarı olumsuz etkileyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 42.9 olarak saptandı.

VERGİ ADALETİ
Anket sonuçlarına göre, hükümet en başarılı özelleştirme para politikaları konusunda başarılı çıktı. Ankete katılanların yüzde 53.5'i vergi adaletinin sağlanması, yüzde 53.3'ü de vergi maliyetlerinin azaltılması konusunda hükümete kırık not verdi.

KAZASIZ BELASIZ
ATO Başkanı Sinan Aygün ise, 'Piyasalar Cumhurbaşkanlığı seçiminin kazasız belasız atlatılmasını bekliyor' dedi. Aygün, tüccarın yarıya yakınının siyasi ve ekonomik istikrarın, toplumsal huzurun bozulacağından endişe duyduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious