Esnafa sıfır faizli kredi vaat etti

  • Giriş : 03.07.2007 / 10:23:00

AK Parti'nin Yozgat adayı. Akgül, esnafın öncelikli sorununun rekabet olduğu görüşünde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği, (TESKOMB) Başkanı Kadir Akgül, AK Parti'nin Yozgat adayı. Akgül, esnafın öncelikli sorununun rekabet olduğu görüşünde.

Sağlıklı bir rekabet için 5 yıldır yılan hikayesine dönen Marketler Yasası'nın çıkarılması gerektiğini düşünüyor. 1 milyon 500 bin esnafın çatı örgütü olan TESKOMB'un Başkanı Akgül, Meclis'te esnafın sözcüsü olacağını belirtiyor. Süpermarketlerin ve sektörle ilgili diğer gelişmelerin esnafı bitirme noktasına getirdiğine dikkat çekiyor. Küçük esnafın büyüyebilmesi ve ihracat yapabilmesi için kredi limitinin artırılacağını anlatan Akgül, sıfır faizli kredi verilmesinin öncelikli gündem maddeleri olduğunu açıklıyor.

Akgül, TESKOMB Genel Başkanlığı görevine başladıktan sonra faizlerin indirilmesi konusunda ciddi adımlar attıklarını dile getiriyor. Milletvekili seçilmesinin ardından da esnafa sıfır faizli kredinin yolunu açmak için gece gündüz çalışacağını vurguluyor. Sıfır faizli kredinin mümkün olduğuna, faizlerdeki 5 puanlık indirimin maliyetinin 40 milyon YTL olduğuna dikkat çeken Akgül, "Artık Türkiye ekonomisi önemli bir yere geldi. Önceden üfürsen kriz çıkıyordu. Şimdi fırtına çıksa bir şey olmuyor. Faizleri tek haneye indirmek için çalışmamızı tamamladık. Sıfıra inmemesi için hiçbir sebep yok. Zaten biz, ihracat yapanlara bu oranla kredi veriyoruz." diyor.

Milletvekili seçilse bile TESKOMB Başkanlığı görevine devam edeceğini açıklayan Akgül, 15 yıl daha esnafın her iki platformda da sözcüsü olmak istediğini ifade ediyor. Son 4 yılda kredi faizlerinin yüzde 60'tan yüzde 13'e indirildiğini, kredi dağıtımının 100 milyon YTL'den 4,5 milyar YTL'ye çıkarıldığını dile getiriyor. Türkiye genelinde 70 bin esnafa hizmet verirken bu rakamı 1,5 milyona çıkardıklarını anlatıyor. Yozgat'ta 3. sıradan milletvekili adayı olan Akgül, farklı bir vekil profili çizeceğini kaydediyor:

"Renkli bir milletvekili olacağım. Esnafın sesi olacağım. Yozgat'ın geri kalmışlığının önüne geçmek için çalışacağım. Yozgat'ın Ankara'daki kapısı olacağım. Yozgat esnafını yurtdışına açacağım." Üniversite yıllarında ülkücü camianın içerisinde yer alan Akgül, AK Parti'den aday olma sebebini ise şöyle izah ediyor: "Son 5 yıl içerisinde Türkiye ekonomisinde meydana gelen değişim ortada. Büyüme başta olmak üzere ekonomide ciddi başarılar elde edildi. Bu başarıları elde eden, ülke ekonomisinin önünü açan partiden yana tercihimi kullandım. Tercihimdeki önemli bir nokta da AK Parti'de vatan sevgisi ve din sevgisini bulmuş olmam."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious