Esnafın kullandığı kredi faizleri düştü!

  • Giriş : 24.05.2007 / 01:31:00

Mehdi Eker, esnafın kullandığı kredi faizleri düşerken kredi imkanlarının arttığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Eker, Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen ''Ortadoğu Tarım Fuarı''nın açılış töreninin ardından Diyarbakır Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Tempo Toptan Gıda Diyarbakır Şubesi'nin açılışını yaptı.

Bakan Eker, açılıştaki konuşmasında esnafın toplumun ana direğini oluşturduğunu belirterek, ''onlara ait sorunlar, toplumun sorunları, onlara ait güzellikler toplumun ortak güzellikleridir'' dedi.

Bakan Eker, şehirleşmeyle birlikte dünyada bir çok şeyin değiştiğini, esnafla ilgili de bir takım değişimlerin söz konusu olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Esnaf bir sosyal tabakadır. Bunların toplumda yaşaması gerekiyor. Bunların belirli bir şekilde kredi ve sermaye yönünde desteklenmesi gerekiyor. Bu sağlam ve istikrarlı bir ekonomik yapıyla olur. Sağlam ve istikrarlı bir ekonomik yapı olmadığı zaman esnaf, düşük faizli veya düşük maliyetli kredi alamaz. Biz memnuniyetle söyleyebiliyoruz ki Hükümetimiz döneminde hem esnafın kullandığı kredi faizleri düştü, hem de bu faizler düşerken aynı zamanda kredi imkanları da arttı. Gerek Halk Bankası'nın gerekse diğer bankaların esnafa dönük olarak kullandırdığı kredi miktarında muazzam artışlar var.''

MARKETLER YASASI

Bakan Eker, ancak bunun tek başına yetmediğini, ortada bir rekabetin var olduğunu belirterek, ölçek ekonomisi gereği büyük marketlerin büyük sermayeyle aynı anda çok miktarda mal aldığını kaydetti.

Küçük sermayeli, sokak aralarında 20-30 metre karelik dükkanlarda, küçük atölyelerde üretim gerçekleştiren esnafın bunlarla rekabet etmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Bakan Eker, bu durumun düzeltilmesine yönelik olarak hazırlanan Marketler Yasası'nın bir an önce çıkması hususunda çaba sarf edeceğini söyledi.

DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu da Türkiye'nin çeşitli illerinde Tempo Toptan Gıda Mağazalar zincirini kurma kararıyla kentte 10. şube açılışının ''gururunu yaşadıklarını'' ifade etti.

Ebedinoğlu, mağazanın, esnafa ucuz mal tedarik ederek marketler karşında ayakta kalabilmesini sağlayacağını belirtti.

Bakan Eker, daha sonra mağazayı gezerek, Ebedinoğlu'ndan bilgi aldı.

Buradan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına geçen Bakan Eker, halı atölyesini gezdi, kursiyerlerle sohbet ederek çeşitli hediyeler verdi. Bakan Eker, daha sonra Engelliler Konfeksiyon Atölyesi'nin açılışını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious