ESP'lilerin eylemine polis izin vermedi

ESP'lilerin eylemine polis izin vermedi.12152
  • Giriş : 01.10.2006 / 00:00:00

Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyeleri, 21 Eylül'de kendi bürolarına yönelik polis baskınlarını protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Topkapı Sarayı dış avlusundaki Darphane-i Amire binasında düzenlenen "Türkiye Sosyal Forumu"na katılan ESP üyesi 200 kişilik grup 21 Eylül 2006 tarihinde yapılan polis baskınlarını protesto etmek için forumun yapıldığı binadan çıkarak Ayasofya Meydanı'na yürümek istedi. "Toplumla Mücadele Yasası iptal edilsin. Devlet terörüne son" yazılı bir pankart açan grup, ESP bayrakları salladı. Grub Gülhane Parkı içerisinde toplanırken, geniş güvenlik önlemleri alan çevik kuvvet polisi de kapı önünde barikat kurdu. Hazırlıklarını tamamladıktan sonra ESP'liler yürüyüşe geçerken, park kapısında polis tarafından durduruldu. ESP'liler polisten Ayasofya Meydanı'na kadar yürüyüp açıklama yapmak için izin isterken, polis buna izin vermedi. Yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından açıklamanın park içerisinde yapılmasına karar verildi.

ESP adına yapılan basın açıklamasında 21 Eylül 2006 tarihinde kendi bürolarına ve temsilciliklerine yapılan polis baskınları protesto edildi. 8 Eylül'de yasadışı MLKP örgütüne yönelik gerçekleştirilen polis operasyonuda eleştirilirken, AB'ye uyum yasalarının da saldırıların üstünü örtmeyi sağladığı iddia edildi. Gözaltıların ve tutuklamaların ardından ESP'lilerin sürekli polis tarafından psikolojik baskı altında tutulduğu savunuldu. Terörle Mücadele Yasası'nın devlet terörüne destek sağladığı öne sürülen açıklamada bu yasanın en kısa sürede iptal edilmesi istendi.

Lübnan'a asker gönderme kararınında eleştirildiği basın açıklamasının ardından grup bir süre oturarak slogan attı. Daha sonra sloganlar atan grup geri dönerek forumun yapıldığı Darphane-i Amire binasına gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious