Esrarengiz ABD'li heyet neden Türkiye'de?

Esrarengiz ABD'li heyet neden Türkiye'de?.9749
  • Giriş : 02.06.2009 / 00:00:00

'Altın Nöbetçi' programı ne? Bir grup Amerikalı, Türkiye'nin en stratejik yerlerini neden ziyaret etti? İşte cevaplar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz günlerde TAI ve Roketsan'ı ziyaret eden heyetin, havacılık sanayiinde kullanılmak üzere ABD'den satın alınan alüminyum levhaların denetimini yaptığı belirlendi. Levhaların nerede ve nasıl kullanıldığını tespit etmek isteyen ABD'liler, alüminyum levhaların hurda ve talaşlarının nasıl stok edildiği ile nerelerde kullanıldığını da raporladı. ABD elçiliği görevlileri uçak fabrikası TAİ'ye de benzer bir denetimi gerçekleştirdi. Bu denetimlerin arkasında da ABD'nin 'Altın Nöbetçi' adını verdiği bir programın yattığı öğrenildi.

11 Eylül saldırılarının ardından güvenlik duvarını yükselten ABD, askeri ve ticari satışlarıyla ilgili yeni şartnameler getirdi. Bu kapsamda, 'Golden Sentry' (Altın Nöbetçi) isimli bir program geliştirildi. Amerikan tarafı projenin amacını, 'ABD ulusal güvenliği ve dış politika amaçlarını destekleyen bölgelere, silah transferinde, güvenlik risklerini minimize etmek' olarak belirledi. Program, bu ülkeden yapılan alımlarda, ABD'ye denetim yetkisi tanıyor.

Program kapsamında, FMS yöntemiyle satış yapılan ülkeler, kategorilere ayrıldı. Ankara'da, böyle bir uygulamanın Türkiye'nin egemenlik haklarına gölge düşürüp düşürmediğini tartışılıyor. Türkiye'nin ABD'den aldığı silah sistemleri de üslerde denetlenebilecek.

Türkiye'nin, son olarak ABD'den aldığı 30 adet F - 16 savaş uçağı da Altın Nöbetçi uygulamasına tabi olacak.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*