Esrarengiz yemeğin ilginç detayları!

Esrarengiz yemeğin ilginç detayları!.11352
  • Giriş : 12.06.2008 / 09:28:00
  • Güncelleme : 12.06.2008 / 09:32:33

Faruk Loğoğlu'nun evinde Sezer ve Kanadoğlu liderliğindeki buluşmada Anayasa Mahkemesi'nin son kararı 'ailece' değerlen-dirildi. Esrarengiz yemeğin detayları hayli ilginç!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Cumhurbaşkanı Sezer ve Kanadoğlu liderliğindeki buluşmada Anayasa Mahkemesi'nin son kararı 'ailece' değerlendirildi. Türkiye'nin eski Washington Büyükelçisi ve Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Faruk Loğoğlu'nun evinde önceki akşam düzenlenen yemek, katılımcılarının kimliği sebebiyle büyük tartışma konusu oldu. Anayasa Mahkemesi'nin üniversitelerde başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliğini iptal etmesiyle başlayan tartışma sürerken gerçekleşen buluşma Ankara'yı hareketlendirdi. Kulislerde "Bu yemekte bir iş var" yorumlarına yol açan organizasyonun katılımcıları, yemeğin "rutin" olduğunu iddia ederken, bu isimleri bir araya getiren bağlar konusunda ise birçok iddia ortaya atıldı.

Amaç bir araya gelmek

Loğoğlu'nun evindeki yemeğe eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer, Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ve eşi Bilge Kanadoğlu, TBMM eski Başkanı Hikmet Çetin, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Nusret Aras, Hacettepe Üniversitesi eski Rektörü Prof. Tunçalp Özgen ile İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker katıldı. AK Parti'ye kapatma davası, Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü kararı gibi sıcak gündemlerle boğuşan Ankara'da kritik isimleri bir araya getiren Loğoğlu, davetin sadece bir araya gelmek amacıyla düzenlendiğini açıkladı.

Sıradan konuları konuşmuşlar!

Davete katılan misafirler de eski Büyükelçi'nin sözlerini doğruladı. Davetin ilgi çeken isimlerinden Kanadoğlu, yemeğin özel bir aile yemeği olduğunu, konuşulan konuların da özel konular olduğunu söyledi. Kanadoğlu, "Faruk Bey, Sayın Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer'in onuruna bir yemek vermiştir. Üzerinde durulması gereken bir olay değil. Spekülasyon yapmayı gerektirecek bir durum yok" diye konuştu. Çetin de, "Faruk Bey zaman zaman böyle yemekler düzenliyor. Bu defa basın olunca gündeme geldi. Farklı şekilde algılandı. Özel bir gündemi anlamı yok. Futbol, gündelik konular falan konuşuldu. Kimi zaman dışarıda kimi zaman evde sürekli yaptığımız bir görüşmeydi" dedi. Özgen ise yemeği Loğoğlu'nun dostlarına bir jesti olarak değerlendirirken, "Fatih Terim'den Milli Takım'dan, futboldan konuştuk" demekle yetindi.

Kanadoğlu'dan Sezer'e övgü

Katılımcıların "rutin" diye değerlendirdiği yemekte kulislere yansıyan bilgiye göre AK Partiye açılan kapatma davası ve dava sonrası süreç de konuşuldu. Yemekte, Kanadoğlu'nun Sezer'e, "Anayasa Mahkemesi üyelerini çok doğru atamışsınız. Ne kadar doğru atamalar yaptığınız ortada. Rejimin geleceğini kurtarıyorlar" dediği de kulislere yansıdı. Kanadoğlu'nun ayrıca Başbakan Erdoğan'ın grup konuşmasına atıf yaparak, "Başbakan 148. maddeyi yanlış yorumluyor. Böyle değil" değerlendirmesinde bulunduğu da gelen bilgiler arasında.

Hangi ailenin parçası

Yemeğin katılımcısı isimlerin tamamının Türkiye'nin yaşadığı sürece bir yerlerinden girip çıkmaları, ülkenin kaderini yakından etkileyecek bazı kararlar ve eylemlerin altında imzalarının bulunması, yemeğin kulislerde farklı algılanmasına ve değerlendirilmesine yol açtı. Her ne kadar "aile yemeği" dense de bu isimlerin nasıl bir ailenin parçası oldukları, bu isimleri bir araya getiren bağların ne olduğu soruları ortaya atıldı. Yemeğin rutin bir aile yemeğinden çok "Türkiye'nin geleceğine dair bazı planların yapıldığı" bir organizasyon gibi algılandığına dikkat çeken kaynaklar, özellikle başörtüsü ile ilgili Anayasa Mahkemesi kararının hemen sonrasında bu yemeğin düzenlendiğine dikkat çektiler.

AİLENİN ORTAK NOKTASI

Eski Cumhurbaşkanı Sezer, özellikle AK Parti iktidarına karşı sert tutumu ve birçok yasa ve atamaya karşı çıkmasıyla hafızalarda yer etti. Sabih Kanadoğlu 367 tartışmasını başlatan isim olurken, Tunçalp Özgen ve Nusret Aras, üniversite camiasının iktidara karşı tavrının belirgin iki temsilcisi olarak biliniyor. Hikmet Çetin ise kritik dönemlerde ismi gündeme gelen önemli bir sima.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious