Estonya'da bir Türk futbolcu

Estonya'da bir Türk futbolcu.20886
  • Giriş : 22.04.2008 / 20:57:00

Avrupa liglerinde sayıları giderek artan Türk futbolculara bir örnek de Estonya'da futbol oynayan Oktay Karakuş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1977 yılında Berlin'de doğan ve Berliner Spaunde takımının altyapısında futbola başlayan Oktay Karakuş, ailesinin Türkiye'ye dönmesi nedeniyle şansını bir dönem İzmir kulüplerinde denese de son durağının evliliği nedeniyle Estonya olduğunu anlattı.

Ailesinin İzmir'e yerleşmesinin ardından futbolla bağının kopmadığını belirten Karakuş, ''(B) Genç ve amatör takımda oynadıktan sonra Bucaspor seçmelerini kazandım. Ancak bonservis sorunlarından dolayı Bucaspor'da oynayamadım. Futbola bir süre ara verdikten sonra evlenerek Estonya'ya yerleştim. Burada Türk takımı kurarak turnuvalara katıldım ve bazı spor adamlarının dikkatini çekerek 1. Lig takımlarından Tallinna Kalev'de antrenmanlara çıktım. Ancak orada şans bulamayınca şimdiki takımım Tallinna Operi ile anlaştım'' diye konuştu.Karakuş, takımla birlikte büyük bir çıkış sergilediklerini ifade ederek, ''Takımın sahibi Estonya futbolunun en önemli ismi ve Hollanda'nın Roda takımında oynayan Andres Oper. Estonya'da efsane bir isim. İlk yıl 5. Lig'de mücadele eden takım, her yıl bir üst lige çıktı. Şu anda 3. Lig'deyiz. Bu yıl da şampiyon olarak 2. Lig'e çıkmak istiyoruz'' dedi.

Türkiye'de Futbol oynamayı bir dönem çok istediğini dile getiren Karakuş, futbola başladığı yıllarda önemli bir yere sahip olan Göztepe ya da Altınordu takımlarından birinde oynamayı çok arzu ettiğini, ancak o dönemde bunun gerçekleşmediğini kaydetti.

Türk futbolunun Baltık ülkelerinde tanındığını vurgulayan Karakuş, şöyle devam etti:

''Türk Milli Takımı ve kulüpler bazında alınan başarılar bizim burada göğsümüzü kabartıyor. Hem milli takımın hem de Türk takımlarının bizi çok iyi temsil ettiğini düşünüyorum. Hangi maç olursa olsun Avrupa'daki her mücadelede biz takımlarımıza çok güveniyoruz. Biz gurbetçileri gururlandırıyorlar. Artık eskisi gibi az gol yemek için ya da beraberlik için sahaya çıkmıyoruz. 2010 Dünya Kupası elemelerinde Türkiye ile aynı grupta bulunan Estonya'nın şansının Türkiye'ye göre daha az olduğunu düşünüyorum.''

AJANSSPOR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious