Etek boyları kısaldı

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Modacı istediği için etek ve ceket boyları kısaldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çünkü, bu yazın modasına kısa etekler; dar, kısa kollu ve uzun kollu bile olsa şeffaf bluzlar hakim. Birkaç firma dışında kıyafetinin İslami ölçülere uygun olmasına dikkat eden kadınlara hitap eden giyim modelleri üretilmiyor. Tesettür giyim denilince akla ilk gelen yer olan Fatih ilçesindeki mağazalarda bile gerçekten duyarlı kadınların gönül rahatlığıyla üzerinde taşıyabileceği kıyafetleri bulmak çok zor. Özellikle genç kızlar, yaşlarının verdiği farklı, yeni ve kendine özgü olma istekleriyle inançlarının gereği olan ölçülerin ikilemi arasında kalmış durumda. Bu yüzden, sokağa bakıldığı zaman kendi içindeki zıtlıkları dışarı yansıtan birçok görüntü ile karşılaşmak mümkün oluyor.

Dışarıda giymek üzere uzun etek ve içini göstermeyen bol bir kıyafet almak için alışverişe çıkan kadınlar, birçok mağazadan eli boş çıkıyor. Modelini ve renklerini çok beğendiği bir eteğin en az bir karış kısa olduğunu görünce hayal kırıklığına uğruyor. Üstelik düşük belli ve dar olan eteklerin üzerine yine sadece beline kadar gelen ceketler öneriliyor. Bu ceketler ancak pantolon ile takım yapılabiliyor. Bu şekilde, pantolon giymeye gizli bir yönlendirme de oluşuyor.

Halihazırda uzun etekli ve bol kıyafet üreten firmaların modelleri ise gençlere çok cazip gelmiyor. Ağır kumaştan yapılmış kaba kesimli, üzerine iri desenler işlenmiş, tekdüze renkli kıyafetleri yaşına yakıştıramayan birçok genç hanım, biraz kısa ve dar da olsa güncel modelleri tercih ediyor. Türkiye’deki giyim sektörünün dünyadaki genel moda eğilimlerinden etkilenmemesi mümkün değil elbette. Çünkü kullanılacak kumaşların cinsini, rengini, desenini ve kesim modellerini büyük moda merkezleri belirliyor. Ancak, etek-ceket boylarının uzunluğunu, bol ve dökümlü olup olmamasını, eteğin astarının boyunu firmaların müşteri talebine uygun hale getirmesi kendi tercihi. Bunun olabilmesi için de ‘bu etek çok güzel, ama neden daha uzun değil, bu ceket keşke biraz daha bol olsaydı’ diyen hanımların şikayetlerini firmalara duyurması gerekiyor. Örneğin, gençlerin çok sevdiği markalardan biri olan Seven Hill’in Marka Müdürü Burhan Denizli, kendilerine böyle bir talebin hiç ulaşmadığını söylüyor. Etek boylarının kendilerine göre yeterince uzun olduğunu belirten Denizli, daha uzun isteyebilecek bir kesimi ihmal ettiklerini kabul ediyor. Etek boylarında dünya genelinde var olan kısalmanın kış sezonunda da devam edeceği bilgisini veren Denizli “Dünya genelini dikkate alıyoruz; ama kendi ülkemizin kültürünü de ihmal etmemeye çalışıyoruz. Demek ki kıyafetlerimiz spor ve daha kapalı giyinmek isteyen gençler için yeterli değil. Bundan sonra bunu dikkate alıp ürünlerimize yansıtacağız. Bu bizim eksikliğimiz.” diyor. Butik Dayı markasının sorumlusu Muhammed Hacıkeleşoğlu’ndan da uzun ve bol kıyafeti tercih eden müşterilerin son yıllarda iyice azaldığına yönelik bir eleştiri geliyor. Genel modaya uymaya çalışan müşterilerine uyarak daha çok ‘çizme üstü’ denilen kısa modelleri çalıştıklarını söyleyen Hacıkeleşoğlu’na göre, 15-20 yaş arasındaki genç kızlar etek giyerken, 20 yaştan sonraki genç hanımlar tercihlerini dar pantolon-etek takımlardan yana koyuyor. “Keşke müşterimiz eskisi gibi daha kapalı kıyafetler istese de biz de üretsek.” diyen Hacıkeleşoğlu çok da haksız görünmüyor. Modellerinin gençlere hitap etmediği yönündeki eleştirilere katılmayan Tekbir Giyim sorumlusu Mustafa Karaduman, özellikle keten kıyafetleri gençleri düşünerek tasarladıklarını söylüyor.

İçimiz rahat değil

Her yönüyle içimiz rahat ederek giyeceğimiz bir şeyi bulmanın çok zor olduğunu dile getiren iki genç kız annesi yazar Yıldız Ramazanoğlu, “Kumaşını, rengini çok beğendiğin bir gömlek biraz daha bol olsun, kolu bileğe kadar uzansın, eteği belde kalmasın istiyorsun, ama biri olsa diğeri olmuyor. Mecburen alan genç kızlar zamanla bunu normal görmeye başlıyor.” diyor. Kadınlar ya kendilerine dayatılan kıyafetleri kabul edip sisteme uyacak ya da bilinçli hareket edip şikayetlerini firmalara ileterek üretim çizgisini değiştirmelerini sağlayacak veya herkes başının çaresine bakacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious