Eti, Avrupa'nın 5 kat fazlası yiyoruz

Eti, Avrupa'nın 5 kat fazlası yiyoruz.17417
  • Giriş : 21.12.2008 / 08:50:00

Zengin sofralarının baş tacı, fakirin bayram yemeği kırmızı eti, dünya ortalamasının 5 katı pahalıya tüketiyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Fakirin ayda yılda bir sofrasına koyabildiği kırmızı et, herkesin cebini yakmaya başladı. AB'de 2 euro olan kırmızı etin kilosunu biz yaklaşık 10 euroya alıyoruz.

Etçii firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Emin Arslan, vatandaşın kırmızı eti artık lüks olarak görmeye başladığını belirterek, "Kırmızı et ülkemizde çok pahalı ve tüketimi de düşük" dedi. Gelişmiş ülkelerde kırmızı et tüketiminin yıllık ortalama 80 kilogram iken, bizde sadece 8 kilogram olduğunu söyleyen Arslan, "Avrupa Birliği ülkelerinde dana etinin fiyatı 2 euro, ABD'de de 2 dolar. Bizde ise 10 euro seviyesinde" diye konuştu.

'Kaçak et cenneti olduk'

Sektörün büyüklüğünün yaklaşık yıllık 7 milyar dolar olduğunu kaydeden Arslan, "Satışlar her geçen yıl düşüyor. Bunun nedeni, ülkeye giren kaçak et miktarı" dedi.

Ülkemizde tüketilen etin yaklaşık yüzde 40'ını kaçak olduğunu ifade eden Arslan sektörün zarar gördüğünü vurguladı.

Kesecek hayvan bulamıyoruz

Kurban Bayramı'nda kurbanlık hayvan bulunmasında yaşanan sıkıntının ardından, şimdi de mezbahalarda kesilecek hayvan bulmakta sıkıntı çekiliyor. Konya Kırmızı Et Yetişicileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, hayvancılıkta yaşanan büyük sorunun Kurban Bayramı'ndan itibaren gözle görülür şekilde ortaya çıktığını belirtti.

Karabulut, ''Kurban Bayramı öncesi etin toptan kilogramı 8.8 YTL seviyelerindeyken bayram sonrası 9.7 YTL seviyelerine çıktı. Et alım firmaları mezbahanelerde kestirmek için hayvan bulmakta zorlanmaya başladı. Piyasada erkek hayvan kalmadığı, süt fiyatları da dipte seyrettiği için inek kıyımı başladı. Bu durum, buzağı üretimine daha fazla darbe vuracaktır'' dedi.

TAKVİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*