'Etigin bittigi yer kaostur'

  • Giriş : 30.11.2005 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çagatay Üstün, dünyada etik sistemlerin tamamen çöktügünü belirterek, 'Kisiyi suç islemekten alikoyan tek sey, hapse girme korkusudur. Etigin bittigi yer kaostur.' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Dünyada etik sistemler tamamen çökmüstür. Kisiyi suç islemekten alikoyan tek sey, hapse girme korkusudur. Basariya ulasmak için her yolu geçerli gören mantik, çürümenin baslangicidir. Dünyanin geldigi sartlarda ahlâkli olmak, zor bir savas vermek anlamina gelir. Bunu basarabilmek için kisinin saglam iradeli olmasi gerekir. Kisi kendini denetlemeli ve baski altina almalidir." diye konustu.

Ahlâki degerlerin korunabilmesi için aile, devlet yapisi ve topluma büyük görev düstügünü vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Üstün, "Her seye ragmen ahlâkli kalabilmek için devlet, aile ve toplumun kisiye uygun yasam tarzini hazirlamasi gerekir. Bireyin ve toplumun maddi kaygilari ortadan kaldirilmalidir. Bunun Türkiye'de saglanabilmesi için en az üç kusak geçmesi gerekir." seklinde konustu.

Ahlâkin olmadigi yerde kisinin basina her türlü felaketin gelebilecegini vurgulayan Çagatay Üstün, "Kendi iç mahkemesini kuramayan bireylerden olusan toplulugun sonu yikimdir. Bugün suç oranlarindaki artisin sebebi de etik sistemin çöküsüdür." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious