ETİ'nin CEO'su görevini bıraktı

ETİ'nin CEO'su görevini bıraktı.10111
  • Giriş : 19.07.2008 / 01:17:00

Eti Grubu, yaklaşık iki yıldır CEO olarak görev yapan Hazım Ellialtı ile yollarını ayırma kararı aldı. Ellialtı, Eti'ye, 19 yıl çalıştığı Unilever'den gelmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bir CEO'nun ardında akla gelenler:

Eti Şirketler Grubu’ndan yapılan açıklamada, “ETİ Şirketler Grubu’nun CEO’luk görevini yürüten Sn. Hazım Ellialtı ile 16 Temmuz 2008 tarihi itibarıyla işbirliğimizi noktalama kararı aldığımızı bilgilerinize sunarız” denildi.

Ayrıca Eti Şirketler Grubu’nun ‘Kurumsal Yönetişim Prensipleri’ gereğince, yeni CEO atanan kadar bu göreve Yönetim Kurulu Başkanı’nın vekalet edeceği belirtildi. Açıklamada Eti Yönetim Kurulu’nun, yapacağı ilk toplantıda şirketin yeni CEO’sunu belirleneceği kaydedilirken, bu ayrılığın bundan sonraki planlarda herhangi bir değişikliğe neden olmayacağı, Eti’nin kurumsallaşma konusunda benimsediği ilkeleriyle yoluna tüm hızıyla devam edeceği vurgulandı.

Hazım Ellialtı, ETİ'ye Unilever'den gelmişti. Unilever'in sahayı bilen en güçlü profesyonellerinden biri olan Hazım Ellialtı Algida'daki genel müdürlük görevinden ayrılmıştı. Ellialtı 19 yıldır boyunca Unilever Grubu'nda çalıştı.

Unilever'in Çorlu'daki gıda fabrikasında vardiya mühendisi olarak işe başlayan Ellialtı, Grupta adım adım yükseldi. Sana, Becel, Yudum, Komili, Aymar, Calvé gibi gıda ürünlerinin geliştirilmesinde çok önemli görevler aldı. 1990'lı yıllarda başlayan Algida operasyonunun en kilit ismiydi ve uzaktan bakıldığında grupta çok önemli görevler onu bekliyordu.

Hazım Ellialtı'nın ETİ'ye tam yetkili olarak getirilmesinden sonra, Eti'nin başında 10 yılda önemli işleri imza atan Cafer Fındıkoğlu da Eti'den ayrılmıştı. Fındıkoğlu, Eti'nin en büyük rakibi olan Ülker Gıda'nın genel müdürlüğüne geçmişti.

Bu noktada şöyle bir husus öne çıkıyor: Gıda sektörün en güçlü ve çeşitli ürünlerde birbirleriyle amansız bir rekabet için olan en büyük üç şirketi Ülker, Unilever-Eti) var. 19 yıldır bunlardan birinin (Unilever) en üst düzeyinde çeşitli görevler almış olan bir profesyonel daha sonra ETİ'ye geçiyor, Eti'deki yönetici Cafer Fındıkoğlu Eti'den ayrılıp Ülker'e geçiyor, ve taşları yerinde oynatan Hazım Ellialtı bu kez Eti'den ayrılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*