Etiyopya bir şehri ele geçirdi

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Somali'ye saldıran Etiyopya, İslam Mahkemeleri Birliği'nin (İMB) kontrolünde olan önemli bir kenti ele geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Jovhar, Mogadişu'nun 90 kilometre kuzeyinde bulunuyor. İMB, Jovhar'ı 13 Temmuz 2006'da kontrolü altına almıştı.

İMB Başkan Yardımcısı Şeyh Şerif Şehy Ahmed, İMB birliklerinin Mogadişu'da toplanarak uzun savaş için hazırlık yapmaları çağrısında bulunmuştu. Şehy Ahmed, "Birliklerimizin büyük bir bölümü Mogadişu içinde ve çevresinde üstlere gerip dönüp uzun savaşa hazırlık yapmalı." demişti.

Somali geçici hükümeti büyükelçisi Abdülkerim Ferah dün yaptığı açıklamada Etiyopya birlikleri ile Mogadişu'ya doğru ilerlediklerini açıklamıştı. Ferah, "Mogadişu'ya yalnızca 100 kilometre uzaklıktayız ve başkente doğru ilerliyoruz" demişti.

İMB ve Etiyopya arasında savaşın, Etiyopya ile uzun yıllar savaşan Eritre'yi de içine alacak şekilde genişlemesinden endişe ediliyor. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Somali'deki Etiyopya birliklerinin "derhal" çekilmesini istedi. İhsanoğlu, Etiyopya'nın Somali'ye asker sevk etmesi yüzünden Afrika Boynuzu'nun bütünüyle ateşe sürüklenebileceği uyarısında bulundu. Afrika Birliği ise Etiyopya'nın müdahalesine destek verdi. Nüfusunun çoğunluğu Hristiyan olan Etiyopya, sınırlarında komşu bir İslam devletinin doğuşundan korkuyor. Etiyopya hükümeti, "meşru müdaha hakkını" kullandıklarını savunarak Somali'ye asker gönderdiklerini ilan etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious