Etiyopya Türk işadamlarını bekliyor

Etiyopya Türk işadamlarını bekliyor.14144
  • Giriş : 14.11.2008 / 12:55:00

Etiyopya Ticaret ve Sanayi Bakanı Girma Biru, Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini vurgulayarak, Gaziantep ve çevre illerdeki işadamlarını yatırımlar açısında cezbedici imkanlar sunan Etiyopya'ya davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Etiyopya Ticaret ve Sanayi Bakanı Biru ile beraberinde Etiyopya Türkiye Büyükelçisi Malutu Teshome, Etiyopya Özelleştirme ve KİT Başkanı Beyene Meskel'in bulunduğu iş adamı heyeti, Gaziantep Ticaret Odasını (GTO) ziyaret etti.

Bakan Biru konuşmasında, Etiyopya'da yatırım ve iş yapmak isteyen işadamlarıyla tanışmak, iki ülke arasındaki politik ilişkileri daha iyi ekonomik ilişkilerle geliştirmek istediklerini söyledi.

Etiyopya'nın ekonomik büyümesinin son 5 yılda yüzde 10'un üzerinde gerçekleştiğine dikkati çeken Biru, politik olarak istikrarlı bir ülke olduklarını, yabancı yatırımcıları cezbedici teşvikler sunduklarını belirtti.

Biru, şu bilgileri verdi:

''Ülkemizde yapılacak yatırımların yüzde 70'ini finanse edecek yatırım fonu hazırladık. Bu yüzde 70 finansmanın geri ödemesi 10-15 yıla yayıldı, yıllık sadece yüzde 7,5 faiz uygulanıyor. Ayrıca, yatırımın çeşidine göre vergi muafiyeti sağlıyoruz. Kurulu olana makine ve yatırım eşyalarınızı gümrük muafiyeti ile Etiyopya'ya taşıyabiliriz. İhracat ürünleri için vergiye tabi olmayacaksınız. Yatırım yapılacak yerleri bedelsiz tahsis edebileceğiz. Ülkemizde enerji ve işçilik fiyatları ucuz. Yeni üniversite mezunu birisinin başlangıçta 100 dolar maliyeti var. Bu avantajların Gaziantep ve çevresindeki işadamlarını cezbetmesini ve onları ülkemizde karşılamak istiyoruz.''

-''İŞADAMLARI TEKSTİL YATIRIMLARINI ETİYOPYA'YA KAYDIRABİLİR''-

GTO Yönetim Kurulu Başkan Mehmet Aslan da konuşmasında, Türkiye-Etiyopya'nın çok uzun yıllara dayanan siyasi ve dostça ilişkileri bulunduğunu, ancak iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl itibariyle 200 milyon dolar, Gaziantep ile ticaret hacminin ise toplam 5 milyon dolar olduğunu belirtti.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin ciddi programlarla çok daha ileri seviyeye ulaşacağını ifade eden Aslan, şunları söyledi:

''Gaziantep'in toplam ihracat kapasitesi 5-6 milyar dolara ulaştı, tüm Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesini hinterlandında bulunduran, 154 ülkesi ile ticaret yapan bir il. Etiyopyalı dostlarımızla ticari ilişkilerimizi geliştirmeyi çok önemsiyoruz.''

Etiyopya Fahri Konsolosu Osman Nakıboğlu da Gaziantepli işadamlarının özellikle deri ve tekstil yatırımlarını Etiyopya'ya kaydırabileceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*