Etiyopya'da 5 İngiliz kayboldu

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

İngiltere'nin Etiyopya Büyükelçiliği çalışanları ve akrabaları olan 5 İngiliz'in kayıp olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beckett, olayın barışçı bir biçimde çözümlenmesi için yetkililerin ellerinden geleni yaptıklarını ve diğer hükümetlerle koordinasyon içinde çalıştıklarını söyledi.

İngiliz hükümetinin bir sözcüsü ise, olağanüstü durumlarda toplanan hükümete bağlı COBRA komitesinin, bugün durumu görüşmek için toplandığını bildirdi. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Etiyopya'ya 10 kişilik bir kriz ekibinin gönderildiği belirtildi.

Diplomatlar ve yerel tüccarlar, Etiyopya'da, başkent Addis Ababa'nın 800 kilometre kuzeydoğusunda Dalol'da dün 10 Fransız turist ve 5 İngiliz'in kaçırıldığını bildirmişlerdi.

2 ayrı gruptaki Fransız ve İngilizler'in, Etiyopya hükümetinin isteğine uygun olarak silahlı muhafızlarla birlikte yolculuk yaptıkları kaydedildi.

Etiyopya medyası ise bölgede Etiyopyalılar'ın da kaçırıldığını bildirdi.

Fransız ve İngiliz turistlerin kaçırıldığı Afar bölgesinde çetelerle bölgenin Etiyopya'dan bağımsızlığını isteyen küçük bir Afar gerilla grubunun faaliyet gösterdiği ifade edildi.

Afarlar'ın yaşadığı bölgenin Etiyopya, Eritre ve Cibuti'den bağımsızlığı için mücadele eden Afar Devrimci Demokratik Cephesi'ne bağlı gerillalar, 1995'de kaçırdıkları İtalyan turistleri birkaç hafta sonra serbest bırakmışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious