Etnik kimlik tehdit unsuru değildir

Etnik kimlik tehdit unsuru değildir.10709
  • Giriş : 09.04.2008 / 16:38:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Kimsenin etnik kimliği devlete karşı tehdit unsuru değildir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya başkanlığındaki sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini kabulünde, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin tek bir ırkı vardır; o da insan ırkıdır. Kimsenin etnik kimliği devlete karşı tehdit unsuru değildir'' dedi.

CHP Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, dün CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu ile CHP MYK üyesi Mesut Değer'in de katılımıyla yapılan ve 2 saatten fazla süren basına kapalı toplantıda, Baykal'ın sivil toplum örgütü temsilcilerinin sorunlarla ilgili açıklamalarını ve önerilerini dinlediği bildirildi.

Toplantının bazı gazetelerde eksik ve hatalı değerlendirmelerle yer aldığı kaydedilen açıklamada, Baykal'ın toplantıdaki değerlendirmelerine yer verildi.

Açıklamaya göre Baykal, ''Ben 1989'da ve daha öncesinde, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne, oradaki insanlarımıza, ülkemizin tüm diğer bölgelerindeki Kürt kökenli yurttaşlarımıza ne kadar sıcak bakıyorsam, şimdi de aynı duygular içindeyim, aynı sorumluluğu taşıyorum'' diyerek, terörle mücadele konusundaki duyarlılıkları nedeniyle son dönemlerde bu konuda zaman zaman yanlış anlaşıldıklarını, bazılarının da kendilerini yanlış veya eksik anladığını söyledi.

''1989'da Kürt Raporu ile DGM soruşturmasını göze alarak, devleti kimsenin etnik kökenine karışmamaya çağırmış parti'' olduklarını ifade eden Baykal, ancak devletin görevinin kimseyi etnik kökenler temelinde duyarlılıkları, etnisite farklılıklarını güçlendirmeye yönelik teşvik etmek de olmadığını söyledi. Kişisel kültürel hakların, kamusal alanın değil, özel alanın olgusu olduğuna işaret eden Baykal, şunları kaydetti:

''Türkiye Cumhuriyeti'nin tek bir ırkı vardır; o da insan ırkıdır. Kimsenin etnik kimliği devlete karşı tehdit unsuru değildir. Hepimizin amacı, kendi kimliklerimizle, inançlarımızla tam bir eşitlik anlayışı içinde bir ve beraber yaşamaktır.

Devlet etnik kördür. Devlete göre sadece yurttaş vardır. Devlet karşısında herkes eşittir. Devlette dini, ırkı, mezhebi ne olursa olsun yurttaş vardır. Devletin kimseyi asimile etmeye hakkı yoktur.

Etnik kökeni ne olursa olsun, herkes Türkiye Cumhuriyeti'nin eşit vatandaşıdır. Kimsenin kimliği diğerinin altında değildir. Farklılıklar birbirimizi karşı karşıya getirmemelidir. Kimse kendi kimliğini diğerine empoze etmemelidir. Kimsenin ırkı ve kökeni diğerinden üstün değildir. Sülalemiz, aşiret ve kabilemiz olabilir, etnik kökenimiz olabilir ama bu bizi karşı karşıya getirmeye sebep olmamalıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious