Euro 2016 için çalışmalar sürüyor

Euro 2016 için çalışmalar sürüyor.13020
  • Giriş : 11.07.2008 / 22:14:00

Başesgioğlu, "2011'e Doğru Erzurum" konulu panelde yaptığı açıklamada elit sporcu yetiştirerek uluslararası arenadaki başarılarını tesadüfe bırakmayacaklarını söylerken Euro 2016'nın İstanbul'da yapılması için çalışmaları sürdürdüklerini dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Üniversitesi'nde düzenlenen "2011'e Doğru Erzurum" konulu panele katılan Başesgioğlu, daha sonra Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde yapılan Cemal Gürsel Atletizm Pisti ile sentetik çim sahasının açılışını yaptı.

Başesgioğlu, burada yaptığı konuşmada, hükümet olarak spor politikalarına çok önem verdiklerini, spor politikalarının iki temel ayağının bulunduğunu belirterek, ''Bunlardan birisi tüm vatandaşlarımızı yaşlı-genç demeden sporla tanıştırmak, sporu yaygınlaştırmak, vatandaşlarımızın ruh ve beden sağlığına faydalı olmak amacını taşıyor. İkinci gayemiz ise elit sporcu yetiştirmektir. Uluslararası düzeyde ülkemizi temsil edecek kabiliyetli çocuklarımızı tespit edip, uygun branşlara yöneltmek ve spor eğitiminden geçirdikten sonra branşlarına uygun eğitim vermektir'' diye konuştu.

Açılış töreninde toplanan çocukların, 10 bin çocuk arasından uygun branşlara yönlendirilmek amacıyla seçildiğine dikkat çeken Başesgioğlu, şunları söyledi:
"Bu çocuklar köylerden, kasabalardan, ilçelerden özenle seçilmiş kabiliyetli çocuklardır. Trabzon'da da 40 bin çocuk arasından 2 bin civarında yetenekli çocuk seçtik. Onları şimdi uygun branşlara yönlendiriyoruz. Bunu bütün Türkiye'de yapmak istiyoruz. Elit sporcu yetiştirerek uluslararası arenadaki başarılarımızı tesadüflere bırakmayacağız. Yani çocuklarımıza 5-6 yaşından başlayarak, temel bilgileri vererek onları yıldız sporcular haline getireceğiz.'' Türkiye'de spor tesisi konusundaki eksiklikleri hızla gidermeye çalıştıklarını kaydeden Başesgioğlu, Türkiye'nin her yerinde açılmak için beklenen spor tesislerinin bulunduğuna, ayrıca planı ve projesi hazırlanan tesislerin de olduğuna işaret ederek, ''Bunları da en kısa sürede Türk sporuna kazandıracağız. Çocuklarımız bu modern tesislerde rahat spor yapma imkanını bulacaklar" dedi.

"ULUSLARARASI ORGANİZASYONLARA EV SAHİPLİĞİ YAPMA KAPASİTEMİZ ARTTI"

Türkiye'nin uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapma kapasitesinin de arttığını anlatan Başesgioğlu, son 5-6 yıldır birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptıklarını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"İzmir'de, Trabzon'da, İstanbul'da ve birçok kentimizde uluslararası organizasyonları başarıyla gerçekleştirdik. Kısmet olursa 2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları da Erzurum'da yapılacak. Trabzon'da yaz oyunları olacak. 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası İstanbul'da yapılacak. Yüzmede yine uluslararası şampiyonalar Türkiye'de yapılacak. Bunların dışında 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın İstanbul'da yapılması için çalışmalarımız devam ediyor. Rahmetli Futbol Federasyonu Başkanımız Hasan Doğan ile bu konuda bazı çalışmalarda mutabık kalmıştık. Cumhuriyetimizin 100. yılına giderken 2020 Yaz Olimpiyatları'nın Türkiye'de yapılmasını hedef olarak önümüze koyduk. Bu konudaki çalışmalarımız da devam ediyor."

HAYIRSEVERLERE ÇAĞRI

Türkiye'nin bir spor ülkesi olma yolunda hızla yürüdüğünü kaydeden Başesgioğlu, ''Ancak bu büyük projeler kendiliğinden olacak projeler değil. Spor camiamızın, spor aktörlerinin, hepimizin sorumluluklarımızı sonuna kadar yerine getirmemiz gerekiyor'' dedi.

Spor tesislerinin yapılması konusunda hayırseverlere de çağrı da bulunan Başesgioğlu, sağlık ve eğitim tesislerinde olduğu gibi spor tesislerine de hayırseverleri yönlendirmenin faydasına dikkat çekerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Artık derslik ve hastane sayısında Türkiye belli bir doyuma ulaşmış durumda. Bunun için hayırsever vatandaşlarımızın hayırlarını, spor tesislerine, stadyumlara, atletizm pistlerine, spor salonlarına yönlendirmek durumundayız. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde spor salonuna ihtiyaç duyuluyor. Kışın spor yapabilecek mekanlar buralarda yeterli değil. Bu bölgemizde spor salonlarını artırma gibi bir önceliğimiz var. Bu konuda hayırsever vatandaşlarımız, yerel yöneticilerim bize yardımcı olursa büyük mutluluk duyarız. Neticede bu da bir eğitim."

Bakan Başesgioğlu, açılış sonrası Palandöken Dağı'ndaki Palan Otel'de yapılan 2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları Hazırlık Düzenleme Kurulu toplantısına katıldı.

AJANSSPOR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*