Euro bölgesi bankaları Brüksel'de toplandı

Euro bölgesi bankaları Brüksel'de toplandı.12690
  • Giriş : 06.07.2009 / 23:33:00

Euro Bölgesi finans bakanları, son ekonomik durumu ve krizin potansiyel büyümeye etkisini görüşmek üzere toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Para birimi olarak Euro'yu kullanan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin finans bakanları, son ekonomik durumu ve krizin potansiyel büyüme üzerindeki etkisini görüşmek üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldi.

AB Komisyonu'nun bahar tahminlerine göre 2009 yılında gayri safi yurt içi hasılada yüzde 4'lük bir azalma öngörülürken, 2010 yılında yüzde 0.1'lik bir iyileşme bekleniyor. Bakanların görüşmelerinde ayrıca Euro Bölgesi'ndeki fiyatın gelişmesini de ele alacakları bildirildi.

AB İstatistik Kurumu Eurostat'a göre ortalama enflasyon değerleri hızla azalarak Mayıs ayında yüzde 0'a, Haziran ayında ise yüzde eksi 0.1'e kadar geriledi.

Euro Bölgesi finans bakanlarının ayrıca Prag'daki bütçe görüşmelerine kaldıkları yerden devam edecekleri ve Euro Bölgesi üyeleri Avusturya, Belçika, Slovakya ve Slovenya için komisyonun İstikrar Programı hakkındaki görüşlerini ele alacakları bildirildi.

AB'nin ekonomi ve para işlerinden sorumlu üyesi Joaquin Almunia, toplantıya gelişinde basın mensuplarına ekonomik durum hakkında yaptığı açıklamada, "Bazı pozitif işaretler var ve aynı zamanda durum hala endişe verici, bu yüzden çok çalışmak zorundayız" dedi. İspanya'nın Ekonomi ve Finans Bakanı Elena Salgado ise, ekonomik büyüme hakkında yaptığı açıklamasında, "Pozitif dönemde ekonomik büyümenin bütün AB'de kolayca ulaşılabilecek bir şey olmadığını düşünüyorum. Bazı işaretler göreceğiz bence ama
ekonomik büyüme muhtemelen önümüzdeki yıl başlayacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*