Euro taşı

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Euro'ya geçmek isteyenler önce demesini öğrensin

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Merkez Bankası, (ECB) AB'ye üye olmak isteyen; ancak kendi para birimini kullanan ülkelere "Eğer Euro'ya geçmek istiyorsunuz; önce nasıl söylendiğini öğrenin" mesajı gönderdi. AB'ye aday ülkelerin bu yolda nasıl ilerledikleri hakkında bir rapor hazırlayan ECB, Letonya'nın Euro için "Eiro" terimini kullanmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Merkez Bankası, aynı şekilde Macaristan'ın 'Euro'yu telaffuz ederken sonundaki "o" harfinin daha ince söylenmesinin de aynı şekilde kabul edilmeyeceğini kaydetti.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada "Euro, üye ülkelerin kullandığı tek para birimidir. Bu tek olma durumunu daha açık bir hale getirmek için AB yasaları, tüm üye ülkelerde para biriminin 'euro' olarak yazılmasını şart koşmaktadır." denildi.


Açıklamada Letonya ve Macaristan'ın gerekli düzenlemeleri yapmamaları halinde para birimi olarak Euro'ya geçmelerinin engellenebileceği kaydedildi. İki ülkenin, bu durumda da enflasyon ve borç alımı konusunda Avrupa standartlarını karşılamakta zorlanabileceği uyarısında bulunuldu.

AB'nin ortak para birimi Euro'nun resmi evraklarda yazılımı konusunda Baltık ülkesi Letonya ana dilinden taviz vermiyordu. Avrupa Merkez Bankası'nın para birimine topluca "Euro" denmesi talebine karşın, Letonya hükümeti "Eiro"' demekte ısrar ediyor. Letonya yönetimi, buna gerekçe olarak da kendi dillerinde "e" ve "u" harflerinin birlikte okunmasının mümkün olmamasını gösteriyor. Ancak uzmanlar, "eiro" ısrarının arkasında Letonya'daki "milli bilincin" yattığını belirtiyor. Sovyet işgali ardından Rusça öğrenip konuşmaya zorlanan Letonya halkı, bağımsızlığını kazandıktan sonra ulusal dili etrafında yeni bir kimlik oluşturmak için büyük çaba sarf etmişti.

Letonyalılar "eiro" sözcüğünü kendi dillerinde Avrupa'nın yazılış şekli olan Eiropa'ya dayandırıyor. Fakat Avrupa Birliği yetkilileri, ayrı bir alfabe kullanan Yunanistan'ın haricinde diğer bütün ülkelerden Euro'nun resmi düzeyde aynı biçimde yazılmasını istiyor. Daha önce de Malta, para birimini ''Ewro'' olarak yazacağını açıklamış; ancak daha sonra bu kararından vazgeçmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious