Euro zirve yaptı!

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Uluslararası piyasalarda euro, dolar karşısında Mart 2005'ten bu yana en yüksek düzeyine çıkarken, Japon Yeni karşısında da rekor seviyeye yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası piyasalarda euro, Avrupa'da faiz oranlarının ABD ve Japonya'dan daha hızlı artacağı yönündeki spekülasyonlarla dolar karşısında Mart 2005'ten bu yana en yüksek düzeyine çıkarken, Japon Yeni karşısında da rekor seviyeye yükseldi. İstanbul serbest piyasada dolar 1,4630 YTL'den, euro ise 1,9170 YTL'den işlem görüyor

Döviz piyasaları, faiz oranlarındaki beklentiler nedeniyle hareketli günler yaşıyor. Beklentilerin 'Avrupa'da faizlerin Japonya ve ABD'den daha hızlı artacağı' yönünde oluşu, euroyu da dolar ve yen karşısında yükseltiyor. Bu hafta açıklanacak euro bölgesinde enflasyon verilerinin 'beklentilerden hızlı artış göstereceği' yönündeki tahminler ve iyimserleşen iş dünyası güveni, Avrupa Merkez Bankası'nın yüzde 3.25 düzeyindeki faiz oranının en az 2 kez daha yükseltileceği şeklinde yorumlanıyor.
Japonya'da merkez bankası başkanı faizi yükseltme konusunda aceleci davranmayacakları şeklinde açıklamada bulunurken, ABD'de Merkez Bankası Fed'in 2007'nin ilk çeyreğinde faizi düşürebileceğine dikkat çekiliyor.
Bu sabah Tokyo'da euro, dolar karşısında cuma günü New York kapanışına göre 130.94 sentten 131.30 sente tırmanırken, yen karşısında ise tarihi rekoru olan 152.47 yene kadar çıktıktan sonra 152.31 yende dengelendi.
Uzmanlar, düşüşünün 5'inci gününde doların euro karşısında bugün 131-132 sent bandında işlem göreceğini tahmin ediyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious