Euro'da tarihi seviye!

Euro'da tarihi seviye!.16633
  • Giriş : 24.09.2007 / 10:52:00

ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimi ardından dolarda geçen hafta başlayan satışların devam etmesiyle, euro dolar karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Merkez Bankası'nın (FED) geçen hafta içerisinde 50 baz puan ile agresif bir faiz indirimine gitmesinin risk alma iştahını yeniden artmasının etkisiyle lira, dolar karşısında altı yılın en yüksek düzeylerindeki seyrini sürdürürken, Merkez Bankası'nın günlük döviz ihalelerindeki alım miktarını artırabileceği belirtiliyor.

EURO'DA TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİ

ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimi ardından dolarda geçen hafta başlayan satışların devam etmesiyle, euro dolar karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı.

Euro/dolar paritesi 1.4130 dolar ile, tarihinin en yüksek seviyesine çıktı.
TSİ 09:12 itibarıyla parite 1.4123/25 seviyesinden işlem görüyor.

Bankalararası piyasada Cuma günü 1.2325/40 YTL'den kapanan en iyi dolar alış ve satış kotasyonları, sabah saatlerinde yüzde 0.7 düşüşle 1.2240/80 YTL'den açıldı. Cuma günü bugün valörlü işlemlerde kur, 1.2220'ye kadar gerilemişti.

Bankacılar, Merkez Bankası'nın kura doğrudan müdahale etmek yerine ilk etapta döviz alım ihalelerinde alım miktarını artırabileceğini ifade ediyorlar. Merkez Bankası, 22 Temmuz genel seçimlerinin ardından siyasi risklerin azalmasıyla birlikte liranın da hızla yükselişe geçmesi sonucunda günlük ihalelerinde döviz alım miktarını 15 milyon dolardan 40 milyon dolara, opsiyon tutarını da 30 milyon dolardan 80 milyon dolara yükseltmişti.

Ancak, global kredi piyasalarındaki krizin patlak vermesiyle Ağustos ayında günlük döviz alım ihalesinde alım tutarı yeniden 15 milyon dolara, opsiyon da 30 milyon dolara çekilmişti.

TEB Döviz Piyasası Yöneticisi Levent Güven, "Hedge fonların da uzun bir aradan sonra risk iştahları artıyor. Lokal müşterinin düşük seviyelerde gösterdiği alım ilgisi beklediğimizden az çıktı. Talebin zayıf olduğu bir ortamda global piyasalardaki pozitif olumlu havayla gelen satışlar çok etkili oluyor. Bir diğer önemli etken de opsiyon bariyerleri. Şu anda bu seviyelerde çok fazla opsiyon bariyeri var ve bunlar kırıldığında da düşüş hızlanıyor" dedi.

Güven, bundan sonraki trendin yönünü kesin olarak söylemenin zor olduğunu belirterek, mevcut ortamın yukarı yönlü hareketleri sınırladığına dikkat çekti.

BORSA YÜKSELİŞLE AÇILDI

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, Cuma günü ikinci seans kapanışına göre 156,53 puan artarak 54.038,67 puan seviyesinde açıldı. Hisse
senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 0,29 oranında değer kazandı.

Analistlere göre, ABD de yeni bir faiz indirimi tahminlerinin para girişini artıracağı beklentisiyle yurtdışı borsalara paralel olumlu bir seyir izlenmesi beklenen İMKB'de geçtiğimiz haftaki yükselişe bağlı sakin seyir olabilir.

İktisat Yatırım Araştırma Direktörü Muhittin Küley, "ABD'de Ekim sonunda Fed'den çeyrek faiz indirimi bekleniyor. Bu da bizim gibi ülkelere para girişinin devamını gösteriyor. Bu anlamda olumlu ama geçen haftalarda çok yükseldiği için nispeten temkinli oluruz... Yurtdışına paralel bir seyir izleriz. İç gündem meclis tatili nedeniyle çok yoğun değil" dedi.

Küley, bundan sonra ABD ekonomisinin daha fazla izleneceğini ve buna bağlı olarak oradan gelecek ev satışları ve tüketici harcamalarının önem kazanacağına dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious