EUROMED'de gayrı resmi gündem Kıbrıs

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

AB ile Akdeniz ülkeleri arasındaki işbirliğini genişletmeyi amaçlayan EUROMED dışişleri bakanları toplantısı AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Tampere kentinde başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantılara ev sahibi Finlandiya ve Türkiye'nin yanı sıra, Kıbrıs Rum Kesiminin de aralarında bulunduğu bazı AB ülkeleri, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Fas, Suriye, Tunus ve Filistin katılırken, Libya gözlemci olarak yer alıyor.

Katılımcı dışişleri bakanları, yarın öğle saatlerinde sona ermesi beklenilen toplantılarda Orta Doğu sorunu çerçevesinde öncelikli olarak Filistin-İsrail sorununda gelinen son nokta, AB'nin İslam dünyasıyla ilişkileri, Avrupa'ya yönelik yasa dışı göç, AB'nin Orta Doğu ülkeleri ile ilişkilerin geleceği ve uluslararası terörle mücadele gibi konuları ele alacaklar.

Filistin hükümeti adına toplantıya katılacak olan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan Filistin'deki gelişmeler hakkında bilgi alınması öngörülüyor.

Toplantıların resmi gündeminde bu konular öne çıkarken, gayri resmi gündemde ise Kıbrıs konusu yer alıyor. AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü Kıbrıs girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığının açıklanması, dönem başkanlığınca Filistin sorununa odaklanılması hedeflenen toplantıların gündemini değiştirerek, gözleri Türkiye, Rum kesimi ve Yunanistan'a çevirdi.

EUROMED toplantıları çerçevesinde katılımcı dışişleri bakanları bu akşamki yemeğin ardından yarın sabah yine bir araya gelecekler.

Toplantılar, aile fotoğrafının ardından dönem başkanlığının düzenleyeceği basın toplantısı ile öğle saatlerinde son bulacak.

Dışişleri Bakanı Gül ve beraberindeki heyetin toplantıların sona ermesinin ardından NATO zirvesine katılmak ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a eşlik etmek üzere Letonya'nın başkenti Riga'ya geçmesi bekleniyor.
EUROMED, AB tarafından "barış, huzur, refah ve anlayış için ortak alan kurulması amaçlı politik, ekonomik ve sosyo-kültürel bir girişim" olarak tanımlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious