Euronews'in 9. dili Türkçe oluyor

Euronews'in 9. dili Türkçe oluyor.13940
  • Giriş : 02.03.2009 / 20:42:00

TRT ile anlaşmaya varan Euronews 2010'un Ocak ayından itibaren Türkçe yayına başlıyor. Euronewes 121 ülkeden izleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aralarında İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Arapça'nın bulunduğu 8 farklı dilde yayın yapan Euronews yayınlarına Türkçe'nin de eklenmesi için Türkiye uzun süredir uğraş veriyordu.

Türkiye'nin Avrupa açılımı yönünde önemli bir sinyal olan Euronews-TRT anlaşmasının müzakere sürecine de artı değer katması bekleniyor.

Euronews'in yayın prensibinde tüm ülkelerde aynı görüntüler kullanılırken bölgelere göre yayın dili değişiyor. TRT, Türkiye sınırlarında Türkçe yayını üstlenirken Euronews bu yayınları uydu aracılığıyla tüm dünyaya ulaştıracak.

2008'de 50 milyon Euro cirosu olan kanalın finansmanı yüzde 40 devlet yardımları yüzde 60 reklam gelirleriyle sağlanıyor. Anlaşma sayesinde TRT, Euronews'in hissedarları arasına katılıyor.

121 ÜLKEDE İZLENİYOR

Euronews, dünya haberlerini Avrupa perspektifinden yansıtarak 121 ülkede ortalama 190 milyon kişiye ulaştırıyor. 1992'den bu yana yayında olan kanalın merkezi Lyon'da bulunuyor.

Kablolu TV ve internet üzerinden izlenebilecek Türkçe kanalda haber, ekonomi, finans, kültür ve özel bülten programlarına yer verilecek. Yurtdışında yaşayan gurbetçi Türkler Euronews'i 2010'dan itibaren Türkçe takip edebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*