Eurovision 12 Mayıs'ta öldü!

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılan 52. Eurovision Şarkı Yarışması, Avrupa basınında tartışma konusu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eurovision Şarkı Yarışması'nın 24 Mayıs 1958'de İsviçre'nin Lügano şehrinde doğduğunu yazan İsveç'in yüksek tirajlı gazetelerinden Aftonbladet, "Ne yazık ki Eurovision, 12 Mayıs 2007'de Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de öldü" başlığını manşete taşıdı.İngiliz gazeteleri de Sırpların zaferinin siyasi ve tarihi bir yanı olduğunu belirterek ilk 5'e giren ülkeler içinde Ortodoks ya da eski komünist olmayan tek ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı.

İngiliz Times gazetesinin tepkisi ise çok daha sert oldu. Ukrayna'nın hırsızlığa kurban gittiğini savunan köşe yazarı Robbie Millen, "Eurovision Şarkı Yarışması'nı izleyen herhangi bir aptal bile yarışmayı Ukrayna'nın kazanması gerektiğini bilir." dedi.

Robbie Millen, "Eurovision Şarkı Yarışması dünya çapında, eşcinsellerin Federasyon kupasına dönüştü." yorumunu yaptı. Guardian gazetesi, Eurovision'da oylamanın siyasi bir hal aldığını belirterek eski Yugoslavya'dan ayrılan ülkelerin tamamının (Slovenya, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya ve Bosna Hersek) Eurovision şarkı yarışmasında Sırbistan'a 12 puan verdiğine dikkat çekti. Avrupa basınında çıkan haberlerde, Sırp şarkıcı Marija Şerifoviç'in seslendirdiği 'Molitva' adlı parçanın çalıntı olduğu da iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious