Eurovision'a Kenan Doğulu ile katılıyoruz

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

TRT Genel Müdür Vekili Ali Güney, dün düzenlenen basın toplantısında 10-12 Mayıs 2007'de Helsinki'de yapılacak '52. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi Kenan Doğulu'nun temsil edeceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğulu ile kameraların karşısına geçen Güney, bu yıl şarkı konusunda TRT'nin belirleyici olmadığını söyledi. Ali Güney TRT'nin, Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkemizi temsil edecek şarkı ile şarkıcı seçimini, Avrupa Yayın Birliği tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde gerçekleştirdiğini, şarkı ve şarkıcının tespiti hususunda, bu yıl da yöntem olarak doğrudan bir sanatçıya siparişe gidildiğini söyledi. Yarışma için üç şarkı hazırlayacağını söyleyen Doğulu ise, "Üç güzel şarkı yapacağım. Bu işle ilgili fikir hocam Sezen Aksu oldu, beni gaza getirdi. Ona durumu açıkladığımda 'Tam zamanı, tam vakti yürü. İçine sinmezse sana destek vereceğim' diyerek beni destekledi" dedi.

Hangi dilde söyleyecek

Doğulu, Eurovision'da ülkemizi temsil edeceği şarkının hangi dilde olacağı yönündeki sorulara ise, "Şu anda üç dört şarkının hazırlık aşamasına geldik. Hangisi kulağımıza hoş gelirse öyle çalışma yapacağız. Fazla lisana gerek duymadan bazı ifadelerle şarkıyı oluşturma gayretim var. Bütün dünyanın anlayabileceği tarzda olabilir. En kolayı İngilizce söylemek, çünkü o zaman insanlar sizi anlayacaktır. Hazırlayacağımız şarkının içinde Türkçe de İngilizce bölümler de olabilir" yanıtını verdi. Ali Güney de, "Ben sanatçımıza başarılar diliyorum ve kendisini kutluyorum. Sanatçımız, eserini alternatifli üç eser olarak kuruma sunacaktır. TRT bu yıl dil konusunda belirleyici olmamıştır. Sanatçı bu konuda serbesttir" dedi.

İki aşamada yarışacak

Geçtiğimiz mayıs ayında yapılan 51'inci Eurovision Yarışması'nda "Süper Star" adlı parçayla ülkemizi temsil eden Sibel Tüzün, 91 puanla 11'inci olduğu için Türkiye bu yılki yarışmaya yarı finalden katılacak. Doğulu, 10 Mayıs 2007'de yarı finali geçerse, 12 Mayıs 2007'deki finalde yarışmaya hak kazanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious