Eurovision'da Mor ve Ötesi finale kalmak için yarışacak

Eurovision'da Mor ve Ötesi finale kalmak için yarışacak.12881
  • Giriş : 22.05.2008 / 17:13:00

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek Mor ve Ötesi, bugün finale kalmak için yarışacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen 53'üncü Eurovision Şarkı Yarışması'nda ''Deli''adlı şarkıyla Türkiye'yi temsil edecek Mor ve Ötesi grubu, bugün finale kalmak için yarışacak.

Yarı finalde kazanan 10 şarkının sunumu her yarı final sonunda önceki yıllarda olduğu gibi sunucuların 10 adet zarfı açması ile açıklanacak. Final ise 24 Mayıs 2008 Cumartesi, saat 21.55’de canlı olarak yayınlanacak.

İkinci yarı finalde 19 ülke içinde üçüncü sırada sahne alacak Mor ve Ötesi, 20 bin kişilik kapasitesi olan Belgrad Arena Spor Salonunda yaklaşık 11 bin kişinin önünde performansını sergileyecek.

İkinci yarı final, saat 22.00’de, TRT 1, TRT INT ve TRT TÜRK ekranlarında olacak. Belgrad Arena’da gerçekleşecek yarışmayı Jovana Jankovic ile Zeljko Joksimovic sunacak.

Birinci Yarı Final’den olduğu gibi ikinci yarı finalden de 10 şarkı finale kalacak. En çok puanı alan 9 şarkı tele-oylama ile seçilecek, 10'uncu şarkı ise tele-oylama ile seçilen şarkılar arasında olmayan ancak jürilerden en yüksek puanı alan şarkı olacak.

Yarı finalde kazanan 10 şarkının sunumu her yarı final sonunda önceki yıllarda olduğu gibi sunucuların 10 adet zarfı açması ile açıklanacak. Final ise 24 Mayıs 2008 Cumartesi günü saat 22.00’da başlayacak.

Tele-oylama

Bu yıl da yarışma tele-oylama ile yapılacak. Oy verme işleminin doğru gerçekleşmesi için SMS oylarının, her ülkenin yarışmayı yayınladığı televizyon kanalında verilen numaraya gönderilmesi gerekiyor.

Ülkeler performanslarını sergiledikten sonra, canlı yayın sırasında yalnızca 15 dakikalık süre zarfında oy kullanılabilecek.

Bizimle aynı yarı final grubunda yarışacak ve oy verebilecek ülkeler şöyle:

Arnavutluk, İsveç, Türkiye, Litvanya, Gürcistan, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, İzlanda, Kıbrıs Rum Kesimi, Letonya, Beyaz Rusya, Macaristan, Danimarka, Portekiz, Bulgaristan, Ukrayna, İsviçre, Malta.

Evsahibi Sırbistan'la birlikte İngiltere ve Fransa yarı finalde puanlamada sadece bu gruptan olan ülkelere puan verebilecek.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious