Eurovision'da Türkiye, hangi ülkeden kaç puan aldı?

Eurovision'da Türkiye, hangi ülkeden kaç puan aldı?.11833
  • Giriş : 26.05.2008 / 00:49:00
  • Güncelleme : 26.05.2008 / 00:05:46

Türkiye Mor ve Ötesi'nin 'Deli'siyle 7. olurken geceye ülkelerin birbirine verdiği oylar damga vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüm dünyanın sonucunu dikkatle beklediği 53. Eurovision Şarkı Yarışması’na komşu ülkelerin birbirlerine verdiği oylar damgasını vurdu. Müzik kalitesinde çok siyasi çekişmelerin sonucunu etkilediği yarışmada Türkiye ile Ermenistan'ın birbirlerine verdiği oylar tartışma konusu oldu.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yapılan 53. Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Deli” adlı şarkıyla ülkemizi temsil eden “Mor ve Ötesi” 138 puan toplayıp 7. olurken, 25 ülkenin yer aldığı yarışmanın birincisi “Believe” adlı şarkıyla Rusya oldu.

Gecede alınan sonuçlardan çok komşu ülkelerin dayanışması ön plana çıktı. Türkiye yarışmaya ilk defa katılan Azerbaycan’a 12 tam puan verirken Azerbaycan da Türkiye’ye aynı puanla karşılık verdi. Yarışma sonucunda Türkiye’de en çok konuşulan konu ise siyasi olarak her türlü gerilimi yaşadığımız komşu Ermenistan’a verilen 10 puan ve alınan karşılığında alınan 0 sıfır oldu. Aynı şekilde 7 puan verdiğimiz komşumuz Yunanistan’da Türkiye’ye 0 puan verdi…

Bize puan veren ülkeler arasında genelde gurbetçilerin yaşadığı topraklar yer alırken, Başta 10 puan verdiğimiz Ermenistan ve 7 puan verdiğimiz Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İsrail, Sırbistan, Malta, Karabağ gibi siyasi ve stratejik olarak bağlantılı olduğumuz ülkelerden sıfır puan aldık. 12 tam puanı Azerbaycan’dan alan Türkiye’ye ağırlıklı olarak gurbetçilerimizin yaşadığı İngiltere 8, Fransa 10, Almanya 10, Belçika 10 puan verdi. Toplamda ise 20 ülkeden ise hiç puan alamadık.

BOSNA’DAN ZULME 12 PUAN

Yarışmada bir diğer dikkat çeken ülke ise Bosna Hersek oldu. Savaş yıllarında en büyük desteği bizden gören Bosna-Hersek Türkiye’ye 8 puan verirken, yıllarca zulmü altında yaşadığı Sırbistan’a ise12 tam puan verdi…

TÜRKİYE PUAN VEREN ÜLKELER VE VERDİKLERİ

Azerbaycan 12
Almanya 10
Arnavutluk 10
Fransa 10
Hollanda 10
Belçika 10
İngiltere 8
Romanya 8
Bosna Hersek 8
Makedonya 7
İsviçre 6
Gürcistan 6
Bulgaristan 5
Macaristan 5
Danimarka 4
Ukrayna 4
San Marino 4
Finlandiya 4
Beyaz Rusya 3
Rusya 2
Norveç 2

TÜRKİYE'YE SIFIR ÇEKEN ÜLKELER;

Polonya, Slovenya, Ermenistan, Çek Cumhuriyeti, Malta, İrlanda, Estonya, Letonya, Sırbistan, İsrail, Kıbrıs, Moldova, İspanya, Yunanistan, İzlanda, Portekiz, Andorya, Hırvatistan, İsveç, Litvanya, Karadağ.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious