Eurovision'da final heyecanı!

  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de düzenlenen 52’nci Eurovision Şarkı Yarışması’nda final heyecanı bu akşam.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye’yi ’Shake It Up Şekerim’ adlı parçasıyla Kenan Doğulu, temsil ediyor.

Yarı finalde ilk 10’a girenler, bu akşam yapılacak finalde yarışacak 24 ülkenin arasında yer alıyor.

22’nci sırada sahneye çıkacak Kenan Doğulu, "Türkiye’yi destekleyin" dedi.

"Favorileri en son söylüyorlar. Onun için Türkiye’yi dokuzuncu finalist olarak açıkladılar" diye espri yapan Doğulu, "Sonuna kadar sabrettik, ama güzel geçti. Geç oldu, ama güç olmadı. Sonucu beklemek heyecanlı oldu, ama finale yükseleceğime her zaman inandım. Her şey çok daha güzel olacak" şeklinde konuştu.

İlk günler provada teknik sorunlar yaşayan Doğulu, tüm problemlerin çözüldüğünü belirterek, provaların çok iyi geçtiğini, herhangi bir sorun yaşanmadığını söyledi.

Danimarka, Polonya, İsrail ve Kıbrıs Rum kesiminin elenmesine çok şaşırdığını belirten Doğulu, "Bunlar ciddi olarak finalde etkili olabilecek güçlü rakiplerdi. Finalde aynı enerjiyle podyuma çıkıp aynı performansı gösterir ve herhangi bir teknik sorunla karşılaşmazsak birinci oluruz" diye konuştu.

Doğulu: "Daha yeni başlıyoruz"

Doğulu, "geldikleri günden bu yana sahnede performanslarının yüzde 85’ini yakaladıklarını ve süper bir ekiple çalıştıklarını" kaydetti.

Doğulu, Finlandiya’nın resmi televizyonu YLE’nin kendilerine çok büyük destek sağladığını kaydederek, Avrupa’da yaşayan Türklerden aynı desteği alacağına inandığını söyledi ve "Daha yeni başlıyoruz. Bu yarı finaldi. Esas şovumuz finalde" dedi.
Avrupa’da yaşayan Türklere teşekkür eden Doğulu, "Hepsinin desteğini bugüne kadar hissettik. Bundan sonra da hissetmek istiyoruz ve rica ediyoruz. Cumartesi Türkiye’yi seven herkesin televizyonun başına geçip Türkiye’yi verecekleri oylarla desteklemelerini istiyoruz" dedi.

Telefon aracılığıyla kullanılan oylar sonucu yarı finalde sıralama şöyle olmuştu:

1- Belarus

2- Makedonya

3- Slovenya

4- Macaristan

5- Gürcistan

6- Letonya

7- Sırbistan

8- Bulgaristan

9- Türkiye

10- Moldova

Türkiye’nin tanıtımı örnek gösterildi

Finlandiya’nın yüksek tirajlı gazeteleri ile müzik kanalı MTV 3, Türkiye’yi 52’nci Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsile derek finale yükselen Kenan Doğulu’ya büyük yer ayırdı.

Kenan Doğulu ile Türkiye’nin Eurovision Şarkı Yarışması için yaptığı tanıtım çalışmaları, Finlandiya basınına konu oldu. Helsinki Kültür ve Tanıtma Ataşeliği’nin öncülüğünde, Kamp Otel’de düzenlenen ve geleneksel Türk mutfağından seçkin örnekleri içeren resepsiyona da Finlandiya basını büyük ilgi gösterdi.

Resepsiyon boyunca basının ilgi odağı haline gelen Doğulu, resepsiyonda hazır bulunan basın mensuplarının görev aldığı gazetelerde de yer buldu.Bu basın organlarında, kokteylin başarısına dikkat çekilerek, "Eurovision Haftası boyunca yapılan en görkemli organizasyonlardan biriydi" ifadesi kullanıldı.

Finlandiya’nın en yüksek tirajlı gazetelerinden Helsingin Sanomat, Türkiye’ye 1 sayfa ayırırken, burada Helsinki Müşaviri Hakan Helva’nın yaptığı açılış konuşmasına yer verildi.

Gazetede, Kenan Doğulu’ya gösterilen ilgiye de vurgu yapıldı. Finlandiya’nın pek çok önemli radyosunda da resepsiyonla ilgili geniş haberler yer aldı. Bu arada, müzik kanalı MTV 3 de Kenan Doğulu ve yarışmaya katılan diğer ülkelerin sanatçılarıyla röportajlar yaptı.

Kanalda, Türkiye’nin Eurovision tanıtımında gösterdiği performans, program sunucusu tarafından örnek gösterildi.

Lordi ve ’Hard Rock Hallelujah’

Geçtiğimiz yıl, Lordi’nin ’Hard Rock Hallelujah’ şarkısıyla temsil ettiği Finlandiya, tarihinde ilk kez Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanmıştı.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da 24 ülkenin katılımıyla gerçekleşen ’51’nci Eurovision Şarkı Yarışması’nda ’Süper Star’ isimli şarkıyla 23’üncü sırada yarışan Türkiye ise 91 puanla 11’inci sırada yer almıştı.

Oyuncu Maria Menounos ve şarkıcı Sakis Rouvas’ın sunduğu gecede Türkiye, üç ülkeden 12 tam puan almıştı.

Atina Olimpiyat Stadı’nda yapılan yarı finalde ise 23 ülke arasından kura çekimiyle belirlenen sıralamaya göre 14’üncü sırada sahne alan Sibel Tüzün, yarı final ve finale katılan toplam 37 ülkeden seyirciler tarafından gönderilen SMS’lerle yapılan oylama sonucunda yarı finalde ilk 10’a girmişti.

Atina’daki yarışmada Tüzün, hem sahne performansı hem de ünlü modacı Erol Albayrak tarafından hazırlanan kristal taşlarla işlenmiş ten rengi kısa elbisesiyle dikkat çekmişti.

Türkiye, Sertab Erener’in Demir Demirkan ile ortak bestelediği ‘Everyway That I Can’ adlı şarkıyla Riga’daki yarışmada 2003 yılında birinci olmuştu ve 2004’te yarışma Türkiye’de yapılmıştı.

Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması’na ilk kez 1975 yılında Semiha Yankı’nın ’Seninle Bir Dakika’ isimli şarkısıyla katılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious