Ev almak için uygun bir dönem mi?

Ev almak için uygun bir dönem mi?.14591
  • Giriş : 23.12.2008 / 16:45:00

Alternatif konut alımını 2005 yılında uygulamaya koyan Eminevim, kriz döneminde yastık altı birikimlerini değerlendirmek isteyenlere özel fırsatlar sunuyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Alternatif konut alımını 2005 yılında uygulamaya koyan Eminevim Yönetim Kurulu Başkanı A. Emin Üstün ile konut piyasasında yaşanan durgunluğu ve global krizi konuştuk. Üstün krize rağmen satışlarının iyi sevide olduğunu, konut teslimatlarına hız kesmeden devam ettiklerini söyledi... Üstün ile yaptığımız söyleşide; konut piyasasını ve kolay konut sahibi olmayı değerlendirdik...

İçinde bulunduğumuz dönem ev almak için uygun bir dönem mi?

Şu anda insanımız bir tedirginlik yaşıyor. Elinde nakit parası veya biraz peşinatı varsa bile bekliyor. Ev fiyatlarının biraz daha düşmesi, faizlerin düşmesi vs. gibi beklentiler içerisinde ancak, çok büyük indirimler, düşüşler beklememek lazım. Hatta ben piyasaya bir istikrar geleceğini düşünüyorum. Bu istikrarın 2009 içerisinde gerçekleşeceği fikrindeyim. Ev alacak kişiler iyi analiz etmeli. Bu dönem ev almak için son derece uygun fakat biraz beklenirse de bir şey kaybedilmez.

Peki Eminevim'den ev almak için uygun bir dönemde miyiz?

Aslında biz otomobilde de evde de hiçbir zaman cazibemizi kaybetmedik. Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız krizlerde de iyi günlerde de hep tercih edildik. Bizim tercih edilişimizin tabi ki birçok sebebi var, sıralamayacağım ancak bir kaçını söylemeden de geçmeyelim. En başta Eminevim ve Eminotomotiv sistemleri faizsizdir ve bu hassasiyet sahibi insanımızın tercihidir. Her bütçeye uygun çözümler sunuyoruz, bu piyasada ismimiz güvenle beraber kullanılıyor. Kısaca tamamlayacak olursak, Eminevim ve Eminotomotiv bütün dönemlerin yıldızıdır. İnsanlar her zaman gelip bilgi alabilir, sunacağımız çözümleri öğrenebilir ve bizden her zaman kolayca otomobil ve ev sahibi olabilirler. www.eminevim.com internet sitemizden detayları öğrenebilir, hesaplama yapabilirler. 2008 yılında Türkiye genelinde şubeleşmeye gittik. Bu 2009 yılında da devam edecek inşallah. Çabamız, insanımızın bize kolayca ulaşabilmesi için.

Eminevim sistemi tam olarak nedir?

Biz Türkiye'de ve dünya'da bir ilki gerçekleştirdik. Sistem 18 yıldan bu yana; faiz ödemeden, kişinin bütçesine göre, dilediği yerden istediği gayrimenkulü ve otomobili alabilmesini sağlıyor. İşin özünde imece ve yardımlaşma var. Sistemin bir diğer adı da Elbirliği.

Ev almak isteyen bir kişi ne yapmalı? Bir örnek verir misiniz?

Evvela iyice araştırmalı, bütçesini ayarlamalı, ne almak istediğine nasıl almak istediğine karar vermeli. Türkiye' de ev alma yöntemleri arasında; kredi kullanmak, kooperatif vasıtasıyla ev almak, nakit olarak almak gibi yöntemler var. Bunlara bir de Eminevim sistemiyle ev almayı ekleyelim. Ev almak isteyen bir kişi bu dört yöntemi bir biriyle kıyaslamalı. Neticede görülecek ki Eminevim bütün sistemlerden daha karlı. Bu aşamada tercih ve kıyaslama yapmalı. Bir örnek verecek olursak, 100.000 YTL değerindeki bir evin Eminevim sistemindeki maliyeti 120.000 YTL ise bu evi kredi kurumlarından kredi kullanarak aldığımızda 200.000 YTL yi geçmektedir.

Konut sektöründe 2009 size göre nasıl geçer?

Özel sektör ve devlet piyasayı harekete geçirmek için çeşitli çalışmalar yapıyor. 2008 de yaşanan durgunluğun 2009 da kısmen aşılacağını umut ediyorum. Konut sektörü yüzlerce alt sektörü de etkiliyor. Bu piyasa harekete geçtiği zaman çimento satanından çivi satanına kadar herkes olumlu yönde etkileniyor. Konut piyasası son 4 yılda hareketli bir dönem yaşadı. 2008 de ise durgunluk dönemine girdi. Aslında buna istikrarlı bir döneme geçiş diyebiliriz. Arz ve talep dengelenmeye başlıyor. İnanıyorum ki 2009 daha istikrarlı geçecek konut piyasası açısından.

Eminotomotiv Eminevim'den daha eski kuruluşunuz, şuan Eminotomotiv olarak neler yapıyorsunuz?

Her ne kadar son yıllarda Eminevime ağırlık vermiş olsak da biz Eminotomotiv ile var olduk. Şuan Eminotomotiv eskiden olduğu gibi faaliyetlerine hızla devam ediyor. Bir ay içinde onlarca sıfır km. yine aynı şekilde onlarca 2. el otomobil teslimatı yapıyoruz. Eskiden Türkiye' de otomobil almak bu kadar kolay değildi. Biz o dönemde, herkes otomobil alabilir dedik ve otomobili yüksek gelirli ailelerden tutun düşük gelirli ailelere kadar her isteyenin kapısına çektik. Eminotomotiv ile otomobil almak isteyenler için iyi bir alternatif oluşturmaya devam ediyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*