Ev bitkilerinin bakım zamanı da geldi

  • Giriş : 15.04.2006 / 00:00:00

Bahar, insanlar gibi bitkilerin de kış rehavetini üzerinden atıp canlandığı, yeni sürgün ve çiçeklerle neşelendiği bir mevsim.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bitkilerin güzel görünmesi ve sağlıklı olması için çok sevmenin yanında hangi türe nasıl bakılacağını da iyi bilmek gerekiyor. 40 yıllık çiçekçi, İncimiz Çiçekçilik’in sahiplerinden Selman Çalışkan, bitki bakımıyla ilgili bugünlerde yapılması gerekenleri anlattı.

Öncelikle artık verimini kaybetmiş olan toprakların değiştirilmesi gerektiğini belirten Çalışkan, değiştirilmeyen toprakların yaz ayları boyunca düzenli olarak gübre ile takviye edilmesini öneriyor. Toprağın, bitkinin türüne göre seçilmesi gerektiğini vurgulayan Çalışkan’ın verdiği bilgilere göre, kaktüs cinsi bitkiler kumlu toprağa dikilmeli. Ev içindeki yeşil yapraklı veya çiçekli bitkilere, Afrika menekşesi, benjamin, yuka, grisine gibi yeşil yapraklı salon bitkileri için torf daha iyi olur. Torf bulunamazsa yaprak çürüğü denilen funda toprağı seçilmeli. Kestane toprağı açelya ve antoryumlar için daha iyidir. Çiçekler büyüdükçe her sene saksının da büyütülmesi gerektiği yanlış bir düşüncedir. Çok büyük saksılarda bitkiler önce köke gider sonra yukarı büyür. Onun için çok büyük saksı tercih edilmemelidir. Saksı ne kadar küçük olursa bitki yukarıya o kadar hızlı gider.

Yeni bir toprak konulmuş olsa bile yaz ayları boyunca kasıma kadar bitki gübre ile desteklenmeli. Kışın bitki gübrelenmeden dinlenmeye bırakılmalı; çünkü yeterli gün ışığı alamadığı halde gübrelenen bitkinin yaprakları küçük olur. Bitkinin genel orantılı görüntüsü de bozulabilir. Gübre olarak, çiçekçilerde veya büyük marketlerde bulunabilen azot, fosfor, potasyum içeren her bitkiye uygun sıvı karışımlar kullanılabilir. Çiçek açan bitkiler için de ayrıca gübreler mevcut.

Bahar aylarında bitkilerde böceklenme, yapraklarında parazit de olabilir. Bitkinin yapraklarında sararma varsa, bu hastalık belirtisidir. Beslenme bozukluğu veya parazit vardır. Gözle görülmeyecek kadar küçük yaprak bitleri olabilir. Bunları yine çiçekçilerde bulunabilecek uygun ilaçlarla yok etmek mümkün. Evde kullanılan sinek ilaçları bunları tamamen yok etmiyor. Toprak içinde bazen kök yiyen parazitler ve tırtıllar olabilir ve bu yüzden bitki sağlıksız görünür. Bunlar içinde ayrıca ilaç kullanılabilir. Yapraklardaki parazitler için tarım ilaçları var. Bitki zararlılarının tamamen kaybolması için 15 gün arayla iki kere ilaçlamak gerekiyor.

Bitkilerin en önemli gıda kaynağı sudur; ancak susuz kalmasın derken bitkinin kökleri fazla sulandığı için çürüyebilir. Çiçeğin toprağının sararması veya beyazlanması çok su verildiğinin belirtisidir. Açelyaya bazen her gün su vermek gerekir. Menekşe haftada 2-3 kez ister. Kaktüse ayda bir sulama yeter.

Toprağın tamamını değiştirin

Bitkinin iyi beslenmesi için toprağın tamamen değiştirilmesi en iyisidir. Değiştireceğiniz saksıyı bir elinizle ters çevirip tutun. Diğer elinizle hafifçe vurunca kalıp halinde çıkacaktır. Eski toprağı köklere çok zarar vermeden temizleyin. Saksıya yeni toprak koymadan önce alttaki deliklerin kapanmaması ve fazla suyun süzülmesi için en alta topraktan önce küçük taşlar koymanız iyi olur. Daha sonra taze toprak ile bitkinizi dikin.

Çiçekler eve gelince neden bozulur?

Çiçekler açık havada bol ışıklı seralarda yetiştirilir. Sulanması, bakımı düzenli yapılır. Eve gelen bitki uygun ortam bulamayınca yaprakları küçülür, dökülür, çiçek veremez. Bu şekilde mutlu olmadığının mesajını verir. Evin ortamı, ışığı, bakımı, ilaçlanması çiçeği etkiler. Bitki alırken evin konumuna göre, ışık alıp almadığına göre bitki seçilmeli. Her bitki her evde yaşamaz. Bitkilerin rengi gittikçe açılıyor ve yaprakları düzensiz bir şekilde yayılıyorsa, bu onun ışığa ihtiyaç duyduğunu gösterir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious