Ev kadınıydı, patron oldu!

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Kırıkkale'de bir ev kadını da, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gelir Getirici Yardımlar Projesi kapsamında aldığı krediyle lokanta açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trabzonlu ev hanımı Ayşe Kara, 8 yıl önce 1.5 milyar lira kredi alarak iş yaşamına atılınca, Türkiye'de balık çiftliği olan tek kadın üretici oldu. Kara'nın çiftliğinde yılda 10 ton alabalık üretilebiliyor

Trabzon'da kredi alarak alabalık üretim çiftliği kuran ev hanımı Ayşe Kara, Türkiye'de balık çiftliği sahibi tek bayan üretici oldu. Maçka ilçesine bağlı Coşandere köyünde alabalık çiftliği bulunan Kara, çalışmayı çok sevdiğini, her zaman bir şeyler üretmek için uğraştığını belirtti. Kara,"Mmaddi imkansızlıklar nedeniyle ne yapabileceğimi uzun süre düşündüm. O dönem yörede yeni kurulmaya başlayan balık çiftliklerini görünce, çiftlik kurmaya karar verdim" dedi. Eşi ile balık çiftliği kurma konusunda ortak karar alarak, köydeki arazilerini satıp, dere kenarında yeni bir yer aldıklarını anlatan Kara, "Tarım İl Müdürlüğünden 8 yıl önce 1.5 milyar lira kredi alıp havuzları yaptırdım ve balık üretimine başladım. Çocukların bakımı, ev işleri ve balıkların da tıpkı çocuklar gibi sürekli hizmet istemesi benim için çok yorucu oluyor. Ancak işimi çok sevdiğim için her şeyi kendim yapıyorum" dedi.

'BAŞARACAĞIM' DEYİP İŞE BAŞLAYIN

Kara, bir işe "ben bu işi başaracağım" düşüncesiyle başlanması gerektiğini belirterek, "Çiftliğin yıllık 10 ton olan üretim kapasitesini gelecek yıl artırmayı planlıyorum. Ülkemizde bin 500'ün üzerinde balık çiftliği bulunuyor ve tek bayan üretici benim" diye konuştu. Kara, evkadınlarının kendilerine güvenmeleri gerektiğini söyledi.

Ortaokul mezunu olan Senem Aydın (41), açtığı lokantayla ilçedeki ilk ve tek kadın işletmeci unvanını da aldı. Aydın, 5 yıllığına aylık 50 YTL'ye kiraladığı işyerinin 10 bin YTL'ye mal olduğunu, bunun yaklaşık 5 bin YTL'sinin, Gelir Getirici Yardımlar Projesi kapsamında Kaymakamlık'ça karşılandığını belirtti. Lokantanın aşçılığını da garsonluğunu da kendisinin yaptığını, şimdilik bir işçi çalıştırmadığını anlatan Aydın, "Krediyi, 1 yıl ödemesiz 3 yılda 3 taksit şeklinde ödeyeceğim" dedi. Aydın, işlerinin de gayet iyi Aydın, kendisi gibi iş kurmak isteyen kadınların bu tür kredi almasını önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious