Ev kadınlarına AB'den destek

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Samsun’un Ladik İlçesi’nde kaymakamlık tarafından hazırlanan ‘Ev Kadınlarına Meslek Edindirme Projesi’ne AB’den 87 bin avro destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu parayla ilk etapta 12 örgü makinesi satın alındı.
Projeye dahil edilen 250 kadının eğitimini amaçlayan kaymakamlık fanila, atlet, badi, kazak, bere ve atkı gibi tekstil ürünlerini dokutarak ailelere destek sağlamayı hedefliyor. Ladik Kaymakamı İsmail Ayhan Tavlı, “Amacımız ev kadınlarını ekonomiye kazandırmak” dedi.

Ladik Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hazırlanarak Avrupa Birliği Merkezi Finans İhale Birimine sunulan ‘Ev Kadınlarına Meslek Edindirme Projesi’ kabul edildi. Proje geçen yıl aralık ayında hayata geçirildi. İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hadi Ergül’ün koordinatörü olduğu proje kapsamında AB’den alınan 87 bin 384 euro ile 10 düz, 2 de otomatik dokuma makinesi satın alındı. İlçede yaşayan 250 kadının tekstil sektöründe eğitilmesini sağladıklarını belirten İlçe Kaymakamı İsmail Ayhan Tavlı, projenin amacının ev kadınlarını ekonomiye kazandırmak olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Kadınların iş piyasasına entegrasyonunun sağlanması, ladik dokumasının piyasa şartlarında rekabet edecek şekille belli bir standarda kavuşturulması da hedefimizdir. Bu amaçla Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü alt katında açmış olduğumuz tekstil atölyemizde hafta içi hergün 250 ev kadınına eğitim veriyoruz. Burada fanila, atlet, badi, kazak, bere ve atkı gibi tekstil ürünleri yapıyoruz. Önümüzdeki bir diğer hedef de kooperatifleşerek daha da büyümektir.”
Proje Koordinatörü olan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hadi Ergül ise ilçelerinde, 150 metrekarelik atölyelerinde her gün 08.00- 17.00 saatleri arasında eğitim verildiğini, hafta sonları da isteyen kadınların çalıştığını söyleyerek, “Bu proje ile ev kadınlarına meslek edindiriyoruz. Kendi ürettikleri ürünler ile aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious