Ev kampanyası tuttu

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Kızılay'ın Pakistan'daki afetzedeler için başlattığı ev kampanyası başarılı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

'Pakistan'da sizin de bir eviniz olsun' adlı kampanya ile Pakistan'a 1024 adet ev kurduklarını ifade eden Kızılay Basın-Tanıtım ve Halkla İlişkiler Müdürü Selahattin Bostan, kampanya çerçevesinde çelik evlerden oluşan bağışları kabul ettiklerini bildirdi.

Kurtuluş Savaşı yıllarında Pakistanlıların Türkiye'ye yaptığı yardımlara az da olsa karşılık vermeye çalıştıklarını aktaran Bostan, vefa borcunu ödemekten çok mutlu olduklarını kaydetti. Depremin ardından afetzedelerin zor şartlarda mücadele etmek zorunda kaldıklarını açıklayan Bostan, "Depremin ardından Balakod ve Muzaferabad şehirlerinde evsiz kalan insanlar çok zor şartlarla mücadele etmek zorunda kalmışlardı. Kış koşullarından kaynaklanan sorunlardan dolayı çadırlar çok kullanışlı olmuyordu. Kızılay ekibi olarak biz Pakistanlı kardeşlerimizin bize yaptıkları yardıma az da olsa karşılık vermek istedik. Bu çerçevede bir ev kampanyası düzenledik. Bunda da çok başarılı olduk. Burada toplam bin 24 evden oluşan Serbülen bir ve Serbülent 2 adında iki tane kasaba kurduk. Pakistan devleti ve diğer dernekler baraka yapmak için uğraşırken biz gayet modern çelik evleri kurduk. Kardeş ülke Pakistan'a faydalı olduğumuz için ve insanlara güzel bir hayat sunduğumuz için çok mutluyuz." diye konuştu.

Kardeş ülke Pakistan'daki depremzedelere insanca yaşama şansı verdiklerini söyleyen Kızılay Basın-Tanıtım ve Halkla İlişkiler Müdürü Selahattin Bostan, Türkiye'de de aynı kampanya için çalışmalara başladıkları dile getirdi. Pakistan için düzenledikleri kampanyanın bittiğini açıklayan Bostan, aynı kampanyayı yaşanabilecek olası bir depreme karşı hazırlıklı olmak için Türkiye'de de başlattıklarını aktardı. Tekel Müdürlüğü ile görüşmelerini sürdürdüklerini söyleyen Bostan, "Yaşanacak bir afette mağdur kalacak vatandaşlara ev sağlayabilmek için böyle bir ev stoklama çalışmamız başladı. Öncelikle Tekel Müdürlüğü ile iş birliği içindeyiz. Onlar kendi aralarında bağış topluyorlar. Şimdilik 100 eve ulaştık. Kızılay Derneği olarak doğal afetlere karşı bunlara hazır olmamız gerekiyor." dedi.

Kapmanya çercevesinde bağış olarak alınacak evler şu özelliklerden oluşuyor: 4 ile 6 kişinin barınabileceği çelik evler eksi 22 dereceye kadar soğuğa dayanıklı. Soğuğa dayanıklı evler aynı zamanda sıcak hava koşullarına karşı da serinlik sağlıyor. Çelik evler iki kişi tarafından hiç bir ekibe gerek duymadan 12 dakika içinde kurulabiliniyor. Pakistan halkına Türk halkının vefa borcu olarak düşünülen bu projenin birim maliyeti 4 bin 500 YTL. Bağışta bulunan yardımseverlerin isimleri bağışladıkları evlere monte edilecek ve evin nerede kurulduğu, içinde kimlerin barındığı gibi ayrıntılar Türk Kızılayı tarafından bağışçıya bildirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious