Ev kazaları can alıyor

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Küçük çocukların yaralanma ve ölümlerinin önemli bölümünün önlenebilen kazalardan kaynaklandığına dikkat çeken uzmanlar, aile ve bebek bakımını üstlenen kişileri uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erzurum Numune Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Faruk Sungur, polikliniğe gelen bebek ve çocukların yoğunlukta ya soğuk algınlığına bağlı enfeksiyonel ya da ev kazalarına bağlı yaralanma olduğunu söyledi.

Yaralanma veya ölümle sonuçlanan ev kazalarına yönelik alınacak küçük önlemlerle bebek ve çocukların can güvenliğinin büyük ölçüde sağlanabileceğini belirten Dr. Sungur, düşme, boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması, yanık, yangın, ateşli silahla yaralanma, bebek ve çocuklar için ev ortamında görülen en önemli kazalar olduğunu söyledi.

Bu nedenle evlerde bebek ve çocukların sağlıkları ile yaşamlarını tehdit eden bir çok risk bulunduğuna işaret eden Uzm. Dr. Faruk Sungur, ailelerin ev içinde mümkün olan bütün önlemlerin alınması gerektiğine işaret etti.


TEHLİKELERE KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER


Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Faruk Sungur, evlerde bebek ve çocukları tehlikelere karşı korumak için alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı; "Evinize kısa bir süre göz atmanız bunun nedenini ortaya çıkartacaktır. Merdivenler, pencere ve mobilyalar bebek ve çocuklar için risk faktörlerinin başında geliyor. Sandalye ve diğer tüm mobilyaların pencerelerden uzakta olması, yüksek binalarda pencerelere takılacak parmaklıklar, emekleyen ve yeni yürümeye başlayan bebeklerin merdivenlerden uzak tutulması, bebeğin uyuduğu veya bulunduğu yatağın kenarlarının mutlaka korumalı olması 'düşmelere' yönelik alınacak önlemlerden bazılarıdır."

3 yaş altındaki çocukların, solunum yollarının çok dar olduğunu da hatırlatan Sungur, bebek ve çocukların çoğu zaman cisimleri ağızlarına aldıklarını ve bu nedenle boğulma risklerinin yüksek olduğuna dikkat çekti.

Kuruyemişler, mısır, şeker ve sosis gibi küçük ve yuvarlak hatlı tüm besinlerin, bebek ve küçük çocuklar için 'boğulma riski' taşıdığına işaret eden Dr. Sungur, aile ve bebek bakımını üstlenen kişilere ise şu uyarılarda bulundu: "Toplu iğne, mücevher, düğme, boncuk, tespih ve diğer tüm küçük cisimleri, bebek ve küçük çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutun. Bebek veya çocuğunuzun oynadığı oyuncakların yaşına uygun olmasına dikkat edin ve oyuncaklarını düzenli olarak kontrol edin. Oyuncaklarda sivrilen ve parçalanmaya hazır hale gelen kısımlar bebek ve çocuklar için önemli riskleri de beraberinde getirmektedir. Bebeklerin birkaç santimetre derinliğindeki suda bile boğulabileceğini unutmayın. Bu nedenle içi su dolu küvet, leğen veya kovalar bile bebekler için çok büyük tehlike içerebilir. Bu yüzden kova, küvet ve leğenleri boş tutun. Bebek veya küçük çocuklar yıkanırken, kapı veya telefona yanıt vermek için onu yalnız bırakmayın."

Dr. Sungur, aile ve bebek bakımını üstlenen kişilerin bu konuda çok duyarlı, dikkatli ve özenli olmaları gerektiğinide sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious