Ev kazalarından kurtulmanın püf noktaları

Ev kazalarından kurtulmanın püf noktaları.9437
  • Giriş : 17.02.2006 / 00:00:00

Bilinçli; fakat basit önlemlerle yaşlıların ev içinde karşılaşabilecekleri kazaların önlenmesi mümkün.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ancak alacağımız bilinçli; fakat basit önlemlerle yaşlıların ev içinde karşılaşabilecekleri kazaları önlememiz mümkün. Uzmanlara göre, yaşlıların ev güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle:

Banyoda alınacak önlemler

Baca çekişi yeterli değilse, zehirlenme riski doğar. Elektrikli aletler, kullanılmadıkları zaman kapalı tutulmalı ve ıslak alanlardan uzakta bulundurulmalıdır. Islaklık, elektrik akım geçirgenliğini arttırır. Acil durumlar için, hemen ulaşılabilecek yakınlıkta bir telefon bulundurulmalıdır. Zemin, kaygan olmayan bir malzemeyle kaplanmalıdır. Banyoda kullanılan suyun ısısı termostatla ayarlanmalıdır. Küvet ve tuvaletin yanında sağlam tutamaklar olmalıdır. Duş veya küvette kaymayan tabure bulundurulmalıdır.

Mutfakta alınacak önlemler:

Ocak düğmelerinin açık-kapalı konumu kolayca farkedilecek şekilde işaretlenmelidir. Kullanılan elektrikli araçların kabloları, lavaboya veya ocağa yakın olmamalıdır; aksi halde kablolar kolayca hasar görür ve elektrik çarpması riski artar. Sık kullanılan eşyalar, kolayca ulaşılabilecek raflarda olmalıdır. Yüksekteki eşyaya ulaşmak için kullanılan merdiven veya sandalye düşme riskini arttırır.

Merdivenlerde alınacak önlemler

Merdiven başlarında aydınlatma ve açma-kapama düğmesi olmalıdır. Merdiven kaplamaları iyi durumda olmalı, kenarları kalkmışsa mutlaka yapıştırılmalıdır. Basamak kenarlarına kontrast renk veya fosforlu bant yapıştırılmalıdır.

Evdeki ısıtıcıları sabit tutmak gerekiyor

Zeminle ilgili önlemler

Zemine, kayabilecek parça halı ve kilim konmamalıdır. Halıların kenarı, düşmeye neden olacak şekilde kalkık, kıvrık olmamalıdır. Yerde oyuncak, paten, bilye vb. malzemeler olmamalıdır, yaşlılar görme sorunu nedeniyle bunlara kolayca basıp düşebilirler. Koridorlarda çarpıp düşmeye neden olacak kutu, koli vb. bulundurulmamalıdır. Takılmaya neden olan eşikler kaldırılmalıdır veya halıyla kaplanmalıdır.

Elektrikle ilgili önlemler

Uyumadan önce ısıtıcılar ve elektrikli battaniyeler mutlaka kapatılmalıdır.. Elektrik kablolarında aşınma, zedelenme varsa değiştirilmelidir. Hasarlı kablolar yangın riski taşır. Elektrik fiş ve prizleri kolayca görülebilecek şekilde ışıklı olmalıdır, acil durumlarda ortamın hemen aydınlatılması sağlanabilmelidir. Elektrik düğmeleri kolayca açılıp kapatılabilen türden seçilmelidir, kolay ulaşılabilir şekilde yerleştirilmelidir.

Elektrik kabloları takılmaya neden olacak şekilde ortada bırakılmamalıdır. Evdeki ısıtıcıların sabit olması, elektrik bağlantılarının uygun yapılmasını sağlar ve çevresinde yanabilecek malzemelerin bulunmasını önler. Evde kullanılan sigorta, sistemin kapasitesine uygun olarak seçilmeli, tel sarılanlar tehlikeli olduğu için tercih edilmemeli, acil durumlarda hemen atarak devreyi kesecek olanlar kullanılmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious