Ev sahipleri ÖSS sonucunu bekliyor!

Ev sahipleri ÖSS sonucunu bekliyor!.7585
  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Evlerini kiraya vermek için ÖSS yerleştirme sonuçlarını bekliyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası'nın beklentisine göre ÖSS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra şehirde kiralar daha da yükselecek. Oda başkanı Gazi Çelik, daha önce yaz aylarında kira vermemek için evi boşaltan öğrencilerin konut sıkıntısı nedeniyle evleri boşaltmamaya başladığını söyledi.

2 üniversitesiyle 40 bine yakın üniversite öğrencisi barındıran Eskişehir'de yüksek kiralar cep yakmaya devam ediyor.

Ev kiraları bakımından Türkiye'nin en pahalı şehirlerinin başında gelen Eskişehir'de yaz tatili nedeniyle kiralık ev sayısının artmasına rağmen kiralar ortalama 500 YTL civarında. Her sene özellikle üniversite öğrencilerinin kayıt döneminde kiralar yüzde 50'lere varan oranlarda artıyor. Artış oranını ise ev sahipleri kendilerine göre belirliyor. Bugünlerde 400-700 YTL arasında değişen kira bedellerinin öğrencilerin gelmesiyle birlikte 600-800 YTL'ye çıkması bekleniyor.

Bazı ev sahipleri ise aynı konut için aileden ve öğrenciden farklı ücretler talep edebiliyor. Kiralık konut sayısının en fazla olduğu yaz aylarında dahi fiyatların düşmediğini ifade eden Eskişehir Emlek Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, inşaat sektöründeki hareketliliğe rağmen kentte konut sıkıntısının giderilemediğini söyledi.

Öğrencilerden gelen talep nedeniyle kenar mahallelerde dahi kiraların 400 YTL civarında olduğunu ifade eden Çelik, "Kentte boş konutun en fazla olduğu dönem. Ama kiralar ortalama 500 YTL. Eylül ayından itibaren daha da artacağını tahmin ediyoruz. Çünkü her sene aynı tabloyla karşılaşıyoruz. Öğrencilerin talebi artıyor, ev sahipleri de bunu fırsat bilerek kiraları yükseltiyor. Bu sene de 500 YTL olan bir evin kira bedeli 700 YTL'ye çıkabilir." diye konuştu.

Ev sahiplerinin, bir kaç öğrencinin bir araya gelerek ev tuttuğu için kirayı ödemekte zorlanmayacaklarını düşünerek fiyatı artırdıklarını belirten Çelik, "Ev sahipleri aynı daire için aileden ve öğrenciden farklı fiyat talep edebiliyorlar. Aileden 400 YTL isteyen bir ev sahibi fırsatçılık yaparak öğrenciden 500 YTL isteyebiliyor." şeklinde konuştu.

Son yıllarda bu artışı gören çoğu öğrencinin artık yaz aylarında evlerini boşaltmadığını kaydeden Çelik, "Öğrenciler yaz tatilinde 2 ya da 3 ay süreyle kira vermemek için evleri boşaltıyorlar. Ancak ertesi sene neredeyse yüzde 50'ye varan oranda artışla tekrar ev tutuyorlar. Son yıllarda bu artış nedeniyle bir çok öğrenci evini boşaltmamaya başladı. Çünkü hem zahmet çekmemiş oluyorlar hem de kira artış oranı daha düşük oluyor." dedi.

BAZI EMLAKÇILAR EV SAHİPLERİNE DANIŞMADAN EVLERİ KİRAYA VERİYOR

Kiracı arayan bazı ev sahipleri kiralama işini emlakçılara bırakırken kimi konut sahipleri ise evlerine astıkları 'kiralık' notuyla kiracısını kendi bulmayı tercih ediyor. Ancak bazı emlakçıların ev sahiplerinden habersiz bu konutları kiraya verdiği ve daha sonra evsahibiyle irtibata geçtiği dikkat çekiyor. Bu durum ise emlakçı komisyonu ödemek istemeyip sokak sokak gezerek kiralık ev arayan vatandaşları mağdur ediyor. Kiracı vatandaşlar sahibinden kiralık notu bulunan kimi telefonları aradıklarında emlakçılarla karşılaşıyor.

Eskişehir'de bir hafta süreyle ev arayan Mehmet Kuru'nun internette 'sahibinden' diye aradığı telefona emlakçı çıktı. Emlak bürosuna giden Kuru, buradan evin adresini öğrendikten sonra bu adrese gitti. Ev sahibiyle görüşen Kuru, evle ilgili bilgi aldı ve şartları konuştu. Bu sırada Kuru'nun kendisini emlakçının yönlendirdiğini söylemesi üzerine ev sahibi, "Biz emlakçıya başvurmadık. Bizden habersiz numaramızı alıp ilan vermiş olabilirler." karşılığını verdi.

Kuru, emlakçı komisyonu vermemek için sokak sokak gezerek ve internet ortamında sahibinden kiralık ev aradığını kaydetti.

'Sahibinden' diye not düşülen bazı evler için aradığında karşısına emlakçının çıktığını ifade eden Kuru, "Bazıları ilk önce emlakçı olduklarını gizlemeye çalışıyor. Bazı evler için emlakçıyla buluştuğumda ise evi dışardan gösteriyor, kira konusunda da net bir rakam veremiyorlar. Bu durum karşısında ev sahibinden habersiz kiraya vermeye çalıştıklarını öğrendiğim için kiralamaktan vazgeçtim." diye konuştu.

Kiracısını kendi bulmaya çalışan ve ismini vermek istemeyen bir ev sahibi de evinin camına kiralık yazısı astığını belirterek, "Bir kaç kişiyle görüştük. Gelen kiracılardan biri emlakçının yönlendirdiğini söyledi. Oysa biz hiçbir emlakçıya başvurmadık." dedi.

Bu davranışın etik olmadığını ifade eden Oda Başkanı Çelik, emlakçıların yüzde 90'ının kendilerine üye olduğunu ve bu üyelerin böyle bir yola başvurmasına ihtimal vermediğini söyledi. Gerek ev sahiplerinden gerekse ev arayanlardan kendilerine böyle bir şikayet gelmediğini aktaran Çelik, "Şikayet durumunda gerekli uyarıları yaparız. Ev sahipleri ve kiracılar bu durumda bize şikayette bulunabilirler. Kiralık ev için gittikleri emlakçının odamıza üye olup olmadığını da sorsunlar." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious