Evcil davası 'derinleşiyor'

  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

Erol Evcil ve Kayapalı, elemanlarının üzerine şirket kaydettirmişler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Sular Dairesi'nin koordinasyonunda Bursa ve İzmir merkezli yasa dışı çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik düzenlenen 'Bozuk Para Operasyonu'nda Erol Evcil ve ortağı Hüseyin Kayapalı'nın tutuklanmasının ardından operasyon kapsamında gözaltına alınan 19 kişi adliyeye sevkedildi.
Aralarında Erol Evcil'in eniştesi ve GRGM Metal ile Sİvas Demirçelik'in yönetim kurulu üyesi Fırat Ardıç'la beraber Hüseyin Kayapalı'nın oğlu ve dini nikahlı eşinin de bulunduğu zanlılar, "Çıkar amaçlı silahlı suç örgütü kurmak, örgüt üyeliği yapmak, nitelikli dolandırıcılık suretiyle kamu kurum ve kuruluşlarını zarara uğratmak"la suçlanıyor. Kayapılı ve Evcil'e ait 80 adet lüks otomobilin tescil kayıtlarına tedbir amaçlı şerh düşüldü.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyon dahilinde İstanbul, Bursa, Samsun, İzmir ve Sivas'ta gözaltına alınan ve sorgulamalarının tamamlanmasının ardından 19 kişi bugün adliyeye sevkedildi. 'Kara para aklamak'la suçlanan zanlılar Mustafa Kayapalı, Sibel Kayapalı Varkoş, Evcil'in eniştesi Fırat Ardıç, Mehmet Atak, İlhan Arın, Oğuz Yenen, İlyas Uç, Metin Temel, Mevlüt Acar, Muammer Bilgiç, Serdar Çelik, Muharrem Eser, Cengiz Şener, Metehan Yurtbaşı, Celal Usta, Öznur Çıtlak, Savaş Köse, Erdal Gürçelik ve Ünal Alışkan "Nitelikli dolandırıcılık suretiyle kamu kurum ve kuruluşlarını zarara uğratmak, kara para aklamak ve çıkar amaçlı suç örgüt üyeliği yapmak" iddiasıyla adliyeye sevk edildi.

LÜKS OTOMOBİLDE 'NEFİS İLE MÜCADELE' KİTABI BULUNDU

Toplam 3'ü ruhsatsız toplam 8 adet tabancanın ele geçirildiği zanlılardan 4'ünün Erol Evcil'in korumalığını yaptıkları öğrenildi. Devletin el koyduğu Nilüfer Seyahat'in sahibi Hüseyin Kayapalı'nın oğlu Mustafa Kayapalı adına bankalarda açılan milyonlarca YTL'ye de TMSF'nin el koyduğu açıklandı. Emniyet Müdürlüğü bahçesinde park edilen Evcil ve Kayapalı'ya ait lüks otomobillerden birinin içerisinde "Nefis ile Mücadele" isimli kitabın bulunması dikkat çekti. Operasyonda ele geçirilen çok sayıda evrakın da incelenmesine başlanıldığı bildirildi.

Hüseyin Kayapalı'nın dini nikahlı eşi Sibel Varkoş'un mahkemeye müracaat eerek soyisimini Kayapalı olarak değiştirdiği belirlenirken adına açılan banka hesabında milyonlarca YTL para olduğu öne sürüldü. İddiaya göre, Evcil ve Kayapalı'nın yanlarında çalışan elemanlarının üzerine trilyonlarca liralık vergi borcu olan şirketleri kaydettirdikleri ve bu yolla devleti zarara uğratıyorlardı. Gözaltına alınmadan bir hafta önce korumalarıyla birlikte bir dönerci çırağının dövülmesi olayına karıştığı öne sürülen Erol Evcil'in, yanında 600 YTL maaşla çalışan elemanının üzerine trilyonlarca liralık vergi borcu olan şirketleri ad değiştirerek kaydettirdiği belirtiliyor. Adliyeye sevkedilen şüpheliler cumhuriyet savcısına ifade vermeye başladı.

"ÇAYLAR DEVLETTEN' ESPRİSİ

Öte yandan operasyon kapsamında TMSF'nin el koyduğu Nilüfer Turizm'de bazı yolcuların 'Çaylar devletten' esprisi yaptığı ortaya çıktı. TMSF, Evcil ve Hüseyin Kayapalı'ya ait Bursa'daki 13 şirkete el koymuştu. Bugün 19 zanlının da aliyeye sevkedilmesiyle gözaltında herhangi bir şahsın kalmadığı, Evcil ve Kayapalı'yla birlikte şuana kadar 9 kişinin tutuklandığı operasyonun önümüzdeki günlerde de devam edeceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious