'Evcil dosyası' yılan hikayesine dödü

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

Evcil'in kara para dosyasında dördüncü kez görevsizlik kararı verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Davaya hangi mahkemenin bakacağına ise Yargıtay Uyuşmazlık Mahkemesi karar verecek.

Evcil'in de aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 211 sanık hakkında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce açılan ve görevsizlik kararı ile İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen dava dosyası ile ilgili yine görevsizlik kararı verildi. Mahkeme, dosya hakkında sanıkların "silahsız çete" olduğunu gerekçe göstererek dosyaya görevsizlik kararı verdi. Böylece Ecil'in de yargılandığı çete davasına 4. kez görevsizlik kararı verilmiş oldu.

Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce açılan dava dosyası, "örgütün 2000 yılından şimdiye kadar işlediği suçlardan cebir, tehdit uygulanmış olanların münferit nitelikte olup olmadığını, örgütün devamlılığını sağlamak amacıyla silah kullanılmasının cebir ve tehdidi kapsayıp kapsamadığı ve Alaattin Çakıcı ile birlikte olunduğu imajının verilmesinin cebir ve tehdit unsuru olup olmadığını" değerlendirilmesi istemiyle geçtiğimiz günlerde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gönderilmişti.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Evcil ve diğer sanıklar hakkında açılan TCK'nın 220. maddesi ile düzenlenen örgüt suçları kapsamında olmadığını belirtti. Bazı sanıklara atılan ruhsatsız silah, adam öldürmeye teşebbüs, adam öldürmek gibi suçlar münferit özellikte olup örgüt amaçları için işlenen suçlar olarak kabul edilmesi mümkün değildir" diyen mahkeme, ikinci kez görevsizlik kararı verdi.

Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevsizlik kararı ile dört kez yer değiştiren davaya hangi mahkemenin bakacağına Yargıtay Uyumsuzluk Mahkemesi karar verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious