Evcil'in cezası 1 yıl 3 aya dönüştürüldü

  • Giriş : 30.07.2007 / 16:55:00

Erol Eşrefoğlu (Evcil) hakkında ''cürüm işlemek için oluşturulan teşekküle üye olmak'' suçundan daha önce verilen 3 yıl hapis cezası, yeni TCK'daki lehe hükümler uygulanarak 1 yıl 3 aya dönüştürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkbank ihalesine fesat karıştırıldığı iddiasına ilişkin yargılanarak hapis cezasına çarptırılan Erol Eşrefoğlu (Evcil) hakkında ''cürüm işlemek için oluşturulan teşekküle üye olmak'' suçundan daha önce verilen 3 yıl hapis cezası, yeni TCK'daki lehe hükümler uygulanarak 1 yıl 3 aya dönüştürüldü.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, başka bir suçtan tutuklu bulunan Erol Eşrefoğlu katıldı. Duruşmada söz alan Eşrefoğlu'nun avukatı Kemal Kumkumoğlu, yazılı dilekçesini tekrar ettiğini belirterek, ceza maddeleri arasında kıyaslama yapılarak lehe olan hükümlerin uygulanmasını istediklerini bildirdi.

Esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Fethi Türkmen ise dava dosyasının yeni TCK'nın 7. maddesinin 2. fıkrası gereğince uyarlama yapılması amacıyla mahkemeye gönderildiğini hatırlatarak, Eşrefoğlu hakkında daha önce ''Türkbank ihalesine fesat karıştırmak'' ve ''Alaattin Çakıcı tarafından kurulan silahlı örgüte üye olmak'' suçlarından mahkumiyet kararı verildiğini kaydetti.

Kararın kesinleştiğini belirten savcı Türkmen, kesinleşen kararda ''ihaleye fesat karıştırmak'' suçundan eski TCK'nın 366. maddesi uyarınca ceza verildiğini, bu maddenin Eşrefoğlu'nun lehine olduğunu bildirdi.

Savcı Türkmen, bu nedenle ''ihaleye fesat karıştırmak'' suçu yönünden aynı kararın verilmesini talep etti. ''Cürüm işlemek amacıyla oluşturulan teşekküle üye olmak'' suçuna ilişkin ise yeni TCK'nın 220. maddesinin 2 ve 3. fıkralarının sanığın lehine olduğunu ifade eden savcı Türkmen, bu maddeler uyarınca Eşrefoğlu hakkında yeniden hüküm kurulmasını talep etti.

Eşrefoğlu'nun eyleminin ''suç işlemek için oluşturulan örgüte katılma'' niteliğinde bulunduğunu belirten mahkeme heyeti, yeni TCK'da bu eylemi düzenleyen maddenin 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası öngördüğünü, eski TCK'da ise aynı suça ilişkin 2 ile 4 yıl arasında hapis cezası istendiğini kaydetti. Buna göre, Eşrefoğlu'nu lehine olan yeni TCK'nın 220. maddesinin 2. fıkrası uyarınca 1 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, bu cezayı aynı maddenin 3. fıkrası gereğince arttırarak 1 yıl 3 aya çıkarttı.

''İhaleye fesat karıştırma'' suçuna ilişkin ise yeni TCK'nın 235. maddesinde 5 ile 12 yıl arasında hapis cezası öngörüldüğünü, eski TCK'da ise aynı suçun cezasının 3 ay ile 1 yıl arasında olduğunu hatırlatan mahkeme heyeti, sanık hakkında lehine olan eski hükmü tekrar verdi. Heyet, Eşrefoğlu'nu eski TCK'nın 366. maddesi uyarınca 9 ay hapis ve 4 bin 560 YTL para cezasına çarptırdı.

Mahkeme heyeti, sanığın bir yıl süreyle denetimli serbestlik altında bulundurulmasına, bu süre içinde kasıtlı olarak bir suça karışmazsa cezasının infaz edilmiş sayılmasına, aksi takdirde cezanın infaz edilmesine karar verdi. Heyet, sanığa verilen cezanın ertelenmesi halinde bir daha suç işlemeyeceği konusunda kanaat oluşmadığından cezanın ertelenmesine yer olmadığına hükmetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious