Evde olmadığınızı hırsızlara hissettirmeyin

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Yaklaşan yaz tatili öncesi polis, tatile çıkacak veya uzun iş seyahati yapacak vatandaşları hırsız konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

'Hırsızlar tatilde boş durmaz' diyerek vatandaşların ıÜüdikkatini çeken polis uyarıyor; "Evinizi tatil veya iş seyahati gibi sebeplerle uzun süreli terkettiğinizde evde olmadığınızı hırsızlara hissettirmeyiniz. Siz tatildeyken kapınızın önünde veya posta kutunuzda biriken gazete, mektup, fatura ve benzeri evraklar hırsızlara davetiye olacağından komşularınıza bunları almalarını tembih ediniz. Unutmayınız ki hırsızlar tatil yapmazlar."

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, evlerinde olmayan vatandaşların geceleri bazı ışıkları yanık bırakmalarının kötü niyetli kimselere 'evde olduğu' hissini verecegi ve hırsızların bu şekilde hiç ışık yanmayan evlere yönelteceği belirtildi.

Hırsıza 'biz evde yokuz, rahatlıkla çalışabilirsiniz' derecesine perdelerin sıkı sıkıya kapatılmasının gündüzleri evin hırsızlar tarafından keşfedilmesini sağlayacağına dikkat çekilen açıklamada, hırsızlık olaylarına karşı alınacak tedbirler şöyle sıralandı; "Seyyar satıcı, bohçacı, falcı, dilencileri kesinlikle evinize almayın. Apartmanınıza giren veya civarda gördüğünüz bu tip kimseleri ve yabancı şahısları polise(155 Polis İmdat) bildirmede tereddüt etmeyin. Plajlar, kampingler, piknik alanları ve benzeri dinlenme ve eğlenme yerleri hırsızlığın en kolay yapıldığı yerlerdendir. Böyle yerlere giderken değerli eşyalarınızı yanınızda götürmeyiniz, götürdüğünüzde bir kişinin sürekli eşyalarınızın yanında bulmasını sağlayınız. İnşaatlarda bakır kablo, demir, musluk, batarya gibi inşaat malzemeleri açıkta bulundurulmamalı, bulunduruluyorsa mutlaka bir bekçiyle korunmalı, mümkünse inşaatın aydınlatılması sağlanmalıdır. Cami şadırvanlarında abdest almak için veya namaz kılarken askıya astığınız ceket veya benzeri giysilerinizin cebinde paranızı veya cüzdanınızı bırakmayın.

Evinizde silah bulundurmak durumunda iseniz iyi muhafaza edin. Herhangi bir kazayı önlemek açısından gerekli olan bu tedbir eve giren hırsızın silahtan faydalanarak size bir kötülük yapmasına da engel olacaktır. Hırsızların mal güvenliğinizi tehdit eden kişiler olması canınızın güvenli olduğu anlamına gelmez, kuvvete başvurmak istemeyen hırsızlar bile suçüstü yakalanmaları durumunda her türlü kötülüğü yapabilirler.

Eviniz veya işyeriniz, aldığınız bütün önlemlere rağmen hırsızlığa uğramışsa; her şeyden önce paniğe kapılmayın. Soğukkanlı olmaya çalışın ve hiçbir eşyaya dokunmayın. En yakın telefondan 155 Polis İmdat'ı arayın. Mümkün olduğu kadar ayrıntılı bilgi vermeye çalışın. Çalınan eşyaları en ince ayrıntılarına kadar tanımlayın ve ayırt edilebilir özellikleri hakkında bilgi verin. Çekleriniz çalınmışsa ilgili bankalara derhal bilgi verin. Değerli mücevher, kürk, halı ve benzeri eşyalarınızın toplu halde de olsa çekilmiş bir fotoğrafını, televizyon, müzik seti gibi elektronik eşyalarınızın seri numaralarını gösteren bir liste hırsızlığa uğramanız halinde yapılacak araştırmada çok yararlı olacaktır.

Eşyalar mağaza, market, dükkan ve benzeri yerlerde satılır. Elden satılan eşyaların hırsızlık veya kaçak mal olma ihtimali yüksektir ve fiyatları caziptir. Satın almanız halinde zor durumlara düşebilirsiniz. Çaldığını satamayan hırsız bir daha çalmaz. Polis'e intikal eden hırsızlık olaylarında genellikle; ziynet eşyalarının kuyumcularda, diğer eşyaların ev, market vb. yerlerde, inşaat malzemelerinin ise başka inşaatlarda veya hurdacılarda elden çıkarıldığı görülmektedir. Bu tür mesleklerde çalışanların çok dikkatli olmaları, kendilerine mal satmak isteyen şüpheli kişileri anında polise bildirmelidir. Bilmeyerek de olsa çalıntı mal satın almanın suç olduğu unutulmamalıdır."

SOKAK VE ALIŞ- VERİŞTE ALABİLECEK ÖNLEMLER

Polis, vatandaşları anahtarlıklarına isim, adres ve telefon numarası yazılmamasını, araba ve ev anahtarlarının ayrı ayrı anahtarlıklara takılmasını, bunun anahtarlığın çalındığında ya da kaybolduğunda hem ev hem de araba için telaşlanılmamasını sağlayacağını kaydetti.

Alış-verişlerde de özellikle hanımların bazı tedbirleri alması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Hanımlar, alışverişe çıktığınızda anahtarlarınızı cebinize koyun. Bu önlem çantanızı kapıp kaçabilecek bir hırsızın daha sonra evinize ve arabanıza girmesini önleyecektir. Mutlaka gerekmiyorsa çanta taşımayın. Değerli ve gerekli eşyalarınızı cebinizde taşımanız daha uygun olacaktır. Elinizde torba, poşet, paket veya bir başka eşyalar taşırken çantanızı bunlarla vücudunuzun arasında kalacak şekilde tutun. Yürürken çantanızı vücudunuza yakın tutun, çantanızın elinizden kapılmasını zorlaştırmak ve elverişli bir hedef olmamak için çantanızın açılacak yerini oldukça koruyun, varsa taşıma ucunu bileğinize geçirin. Omuza asılan çantalarda da aynı şekilde hareket edilmelidir. Altın, mücevherat, zincir ve kolyeler birer hedeftir. Özellikle bisiklet, motosiklet kullanan yada yanınızdan koşarak geçen hırsızlar tarafından kolayca çekilip, çıkarılacak biçimde takmamak suretiyle, yaralanmayı ve maddi kayıpları önleyin. Alış verişe özellikle tek başına çıkmamaya çalışın. Bir kişi eşya seçerken diğeri çevreye dikkat etsin. Üzerinizde büyük para taşımanız gerekiyorsa, bunları bir kaç parça halinde, farklı ceplerinizde taşıyın."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious