Evdeki huzur, zenginlik budur

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Eğitimci-Yazar Doç. Dr. Halit Ertuğrul, "Hayatın en büyük serveti evdeki huzurdur. Her iflasın bir dönüşü vardır, ancak iflas etmiş bir ailenin dönüşü yoktur." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Karı-koca ilişkilerinde diyaloğun çok önemli olduğunu dile getiren Ertuğrul, eşlerin birbirlerine saygılı davranmasını, sabırlı olup, karşılıklı fedakarlık yapmasını tavsiye etti. Ertuğrul, aile huzurunun çok önemli olduğuna değinerek, "Hayatın en büyük serveti, evdeki huzurdur. Her iflasın bir dönüşü mutlaka vardır. Ama iflas etmiş bir ailenin dönüşü yoktur." diye konuştu.

Kitap yazarak gençlere bir şeyler anlatmaya çalıştığını ifade eden Ertuğrul, çocukların iyi yetiştirilmesi için de anne-babaya büyük sorumluluklar düştüğünü kaydetti. Eğitime önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Ertuğrul, şunları söyledi: "Çocuğun karnını doyurduğunuz zaman her şeyin bittiğini zannetmeyin. Onların da sevgiye, eğitime ihtiyaçları var. Çocuklarınıza yaşayarak öğretin. Kural koymayın. Yanlarında tartışmayın, kavga etmeyin. Çocuklarınızın yanında birbirinizi övün. Çocuklara ya söz vermeyin, ya da verdiğiniz sözü yerine getirin. Onlara yalan söylemeyin. Büyükler sıkıştığı zaman yalan söylüyorsa çocuk da ileride büyüklerini örnek alacaktır."

Çocukların merhametli yetiştirilmesini isteyen Ertuğrul, ayrıca yardımlaşmanın öğretilmesi gerektiğini dile getirdi. Çocukların cezalandırılmalarını değil mükafatlandırılmasını tavsiye eden Ertuğrul, "Ceza alan çocuklar genellikle hayatta başarısız oluyor. Unutmayın kötü insan yoktur. Kötülüğe bulaşmış, itilmiş insan vardır. Gönüllere hitap etmek lazım. Gönüllere girmek lazım. Unutmayalım arkamızda bırakacağımız en büyük değerimiz çocuklarımızdır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious