“Eve Giden Yol” Antakya'dan geçiyor

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Semir Aslanyürek'in yazıp yönettiği ve Lübnan saldırıları esnasında bombalar arasında kalan çekim ekibinin Türkiye'ye dönmek zorunda kaldığı Eve Giden Yol'un galası Antakya'da yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Galaya oyunculardan Metin Akpınar ve Emre Altuğ'un da katılacağı bildirildi. İstanbul-Antakya-Suriye üçgeninde çekimleri tamamlanan "Eve Giden Yol" filminin Kültür Bakanlığı'nın katkıları ve Euroimages'ın desteği ile tamamlanandı.

Antakya Konak Sineması'nda Perşembe günü gerçekleştirilecek filmin galasına ünlü oyuncuların yanı sıra, Suriye'den bir çok yetkilinin gelmesi bekleniyor.

Antakya'da yaptığı basın toplantısında yapılacak gala ile bilgiler veren Semir Aslanyürek, uluslararası festivallerde ses getirmeyi amaçladıklarını belirtti.

"Eve Giden Yol" filminin özellikle son yıllarda yapılan pahalı filmlerden farklı olarak konusu ve bütçesi itibarı ile spekülatif herhangi bir niteliğe sahip olmadığını aktaran Semir Aslanyürek, "Eve Giden Yol'da kati suretle duygu sömürüsü yoktur. Ayrıca, sırf ticari amaçlarla hiçbir insani sorumluluk ve sanatsal kaygı duymadan yapılan filmler gibi tek bir sezonda tüketilecek filmlerden değildir." dedi.

Bu arada filmde, Osmanlı İmparatorluğu'nun I. Dünya Savaşı'na girdiği dönemde Anadolu'nun Güney ve Güneydoğusu'nda, ve bugünkü Suriye topraklarında yaşanan büyük bir aşk, fedakarlık ve intikam öyküsü anlatılıyor.

Öykünün kahramanı Mahmut cinayet işlememek için sevdiğini ve evini terk ediyor, ardından kendini çöllerde savaşırken buluyor.

Yıllar süren büyük mücadelenin, zorlu bir yolculuğun ardından evinin yolunu tutan Mahmut, sevdiğine kavuşacağı anın hayallerini kurarken bir yandan da uğradığı haksızlığın intikamını almak niyetinde.

Ünlü İngiliz casusu "Arabistanlı" Lawrence de Mahmut'un yoluna çıkanlar arasında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious