Everest'e ilk zirve yapan dağcı için binlerce kişi gözyaşı döktü

Everest'e ilk zirve yapan dağcı için binlerce kişi gözyaşı döktü.34955
  • Giriş : 22.01.2008 / 09:27:00

Everest'in zirvesine ilk çıkan dağcı olma ünvanına sahip Sir Edmund Hillary, Yeni Zelanda'da son yolculuğuna uğurlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hillary'nin cenaze törenine katılan binlerce kişi gözyaşlarına hakim olamadı.

Everest'e zirve yapan ilk dağcı Sir Edmund Hillary için gözyaşı dökerek, yas tutan Yeni Zelandalılar, Hillary'i son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Auckland'ta düzenlenen cenaze törenine katılan binlerce kişi, Everest Fatihi'ne son görevini yaptı. Devlet töreni ile defnedilen Hillary'nin cenazesine ailesi ile birlikte yerli ve yabancı yaklaşık 600 konuk katıldı. St. Mary kilisesinde başlayan törende Hillary'nin eşi June ve diğer aile yakınlarının oldukça üzüntülü oldukları gözlendi. Tören, biri kadın beş şerpanın Tibetlilerin ibadetleri sırasında giydikleri geleneksel atkılarını Hillary'nin tabutunun üzerine bırakmasıyla başladı. Daha sonra Hillary'nin 1953 yılında Everest'i fethederken kullandığı buz baltası bayrağa sarılmış tabutun üzerine kondu. Avustralya, İngiltere, Kanada, Hindistan, İrlanda ve ABD'den üst düzeyde katılımcıların bulunduğu törende, geçirdiği kalp krizi sonucu 88 yaşında hayatını kaybeden Hillary'nin büyük oğlu Norbu Tenzing Norgay, bir konuşma yaparak, babasından gururla söz etti.

Yardımsever bir kişiliğe sahip olan Hillary, Himalayalar ve Antartika maceraları ile günlerce gündemde kalırken, Nepal'de yaptırdığı okul ve hastanelerle de adından sık sık söz ettirmişti.

11 Ocak 2007'de hayatını kaybeden Hillary, 29 Mayıs 1953'de Everest'in zirvesine çıkan ilk dağcı olmuş, Nepal hükümeti ise Hillary'e 2003 yılında, bölge halkına yaptığı hizmetlerden dolayı onur vatandaşlığı vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious