Everest'in en büyük sırrı çözüldü mü?

  • Giriş : 12.06.2007 / 10:25:00

Everest'e çıkacak keşif heyeti dağcılık tarihinin en büyük sırrını çözecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

George Mallory ve Sandy Irvine'in 1924'te dağın zirvesine ulaşmayı başaran ilk insanlar olup olmadığı aydınlık kazanacak.
Dünya dağcılık tarihinin en büyük gizemlerinden biri Everest Dağı'na çıkacak bir keşif heyeti tarafından aydınlatılacak. 1924'te dağın zirvesine ulaşmayı başaran ilk insanların George Mallory ve Sandy Irvine olup olmadığı konusuna açıklık getirmeyi amaçlayan ekip, sekiz yıl önce de aynı soruya yanıt aramak için bir tırmanış yapmıştı.
Kaliforniyalı dağcı Conrad Anker ve Eric Simonson-Dave Hahn ekibinin 1999'daki tırmanışında George Mallory ve Sandy Andrew Irvine'in 1924'te dünyanın en yüksek zirvesi Everest'i (8 bin 850 m.) fethettikleri kabul edilmiş, ancak kesin kanıt bulunamamıştı.
Dağa 29 Mayıs 19'te ilk çıkanlar Yeni Zelandalı Sir Edmund Percival Hillary ile onun Şerpa halkından rehberi Tenzing Norgay'dı. Onlardan 29 yıl önce İngiliz Mallory ve Irvine zirveye 270 m. kala kayboldu. Mallory'nin donmuş cesedi 1999'daki tırmanışta, doruğun 600 m. aşağısında bulundu. Ceset Kızılderili geleneğine göre orada bırakıldı. Irvine'in naaşı ise bulunamadı. Everest'in Tibet-Çin tarafında, tırmanması en zor yamacında bugün başlayan ve 14 Temmuz'da tamamlanacak tırmanıştaysa Mallory ve Irvine'in 'doruktan inerken öldüklerine dair kanıt' aranacak.

Fotoğraf makinesi en önemli kanıt
Anker, Mallory'nin donmuş bedeninin yanı sıra el yazısı notlarını, çakısını, kullandığı ip ve rakım ölçer aygıtı bulmuş, çok aranan fotoğraf makinesi ise bulunamamıştı. Bugünkü ekipten ABD'li dağcı Andy Politz, ikilinin zirveden dönerken kaybolduğunu düşünüyor.
1999'daki keşif heyetinde görev alan ve Mallory üzerine araştırma yapan Alman tarihçi ve dağcı Jochen Hemmleb, Çinli dağcı Vang Hungbao'nun, Mallory için kimliğini bilmeden 1975'te açıkladığı bilgilerden yola çıkarak, İngiliz dağcının ölmüş olabileceği yeri hesapladı. Zirveye 600 m. mesafede kar terasında bulunan cesedin civarında fotoğraf makinesinin kalıntılarını araştıracak bugünkü ekip, şimdiye dek Everest'teki en yüksek ve en uzun süreli kampı da yeniden kurmuş olacak.
Yeni Zelanda'nın Wellington kentinde sekiz yıl önce açıklama yapan Everest fatihi 88 yaşındaki Sir Edmund Hillary de 1999'da zirvenin çok yakınında bedeni bulunan Mallory ile arkadaşı Irvine'in, 8 Haziran 1924 tarihinde, kendilerinden 29 yıl önce doruğa ayak basmış olabileceklerini kabul ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious