Evin reisi Kim?

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

"Evin reisi benim" karmaşası evilikleri tehlikeye sokuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk toplumunun geleneksel yapısındaki 'evin reisi erkektir' sözü kadının iş hayatına girmesiyle sarsıldı. Belirli bir ekonomik özgürlüğe sahip olan bayanlar evlendikleri erkeklerle reisliği paylaşmak istemesi de evlilikleri olumsuz yönde etkiliyor. 'Ben ne dersem o olur' cümlesini çalışan kadına kurmakta güçlük çeken erkekler eşleriyle rol karmaşası yaşıyor. Evliliğin güzel bir ortaklık olduğunu aktaran Çukurova Üniversitesi Psikolojik Rehberlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Rökter Yardımcısı Prof. Dr. Banu İnanç, bu ortaklığa sıcak bakmayan erkeklerden kaynaklanan sorunlar nedeniyle evliklerin olumsuz etkilendiğini söyledi. 'Klasik erkek' yapısında olan kişilerde bu tür sorunların görüldüğün anlatan Prof. Dr. İnanç, "Özellikle kadınların eğitimlerini tamamladıktan sonra iş hayatına atılmasından sonra ailelerde rollerde adaptasyon sorunu yaşanıyor. Çalışan bir kadına eve geldiğinde bütün işlerin yüklenmesi sorun oluşturuyor. Bu bağlamda erkeklerin empati yapması sorunların önüne geçecektir." ifadelerini kullandı.

Söz konusu durumun bir çok boşanmanın nedeni haline glediğini kaydeden Banu İnanç, boşanmanın en son yapılacak işlem olduğunu belirtirken çiftlere evlilik danışmanlarıyla görüşmelerini öneriyor.

İnanç, evilik ve aile danışmanlığından genelde bayanların yararlandığını ancak erkeklerin bu danışmanlığa sıcak bakmadığını belirtiyor.

Prof. Dr. İnanç, "Eşlerin aile danışmanlığına birlikte başvurmaları oldukça önemli. Ancak danışmanlığa gelenlerin çoğunluğu kadınlardan oluşuyor. Erkekler nadir olarak görülüyor. " dedi.

Banu İnanç, evliliği olumsuz yönde etkileyen etkenleri ise şöyle sıralıyor: Eşlerden birinin ya da her ikisinin geldikleri aileden kopmak istememeleri, eşlerin aile yapısının (din, eğitim, sosyal, yaş, etnik köken gibi) farklı olması, eşlerin ailelerinden çok uzak ya da çok yakın olması, 20 yaştan önce ve 30 yaştan sonra evlenmiş olmak, çiftin evlenmeden önceki tanışma sürelerini 6 aydan az ya da 3 yıldan fazla olması, düğünde ailelerin ya da arkadaşların bulunamaması, çocukluk ya da ergenlik döneminini eşlerden birinin ya da her ikisinin mutsuz geçirmesi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious