Evinin bahçesinde hazine arıyor

Evinin bahçesinde hazine arıyor.22292
  • Giriş : 30.12.2008 / 15:22:00
  • Güncelleme : 30.12.2008 / 14:46:04

Kırklareli'nin Kavaklı beldesinde bir kişi, bahçesinde milli mücadele döneminde gömüldüğünü düşündüğü altınları aramak için kazıya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kırklareli merkezinde, milli mücadele dönemi kahramanlarından ''Bulgar Sadık''ın altınlarını bulmak için yapılan kazı sürerken, Kavaklı beldesinde de bir kişi, bahçesinde milli mücadele döneminde gömüldüğünü düşündüğü altınları aramak için kazıya başladı.

Celaliye Mahallesi'ndeki evinin bahçesinde kazıya başlayan Şaban Peker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedesininde 50 yıl önce bahçeyi kazdırdığını ve değerli eşyalar bulduğunu öne sürdü.

Peker, bahçesini kazdırdığı evin, daha önce Bulgar papazlarının kullandığını ve bahçede altın olduğuna inandığını belirterek, şunları kaydetti:

''Dedem 50 yıl önceki kazıda 6 tane su testisi, kiremitle örtülmüş bakır sini ve zincir bulmuş. Evimizde Kurtuluş Savaşı döneminden önce Bulgar papazlar kalıyormuş. Bu bölgeyi terk eden Bulgarlar, altınlarını gömüp kaçmışlar. Ben de buradan yola çıkarak kazıya başladım.''

Altın bulması durumunda güzel bir ev yaptırmayı hayal ettiğini söyleyen Peker, ''Kazıdan bir şey çıkarsa bunu ailem için harcayacağım. İnşallah bir şeyler çıkar da hayatımız düzene girer. Bu kazıdan çok umutluyum'' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığından aldıkları kazı iziniyle çalışmalarını polis ve müze yetkililerinin kontrolünde sürdürdüklerini bildiren Peker, 1 ay boyunca kazılara devam edeceklerini belirtti.

Daha öncede Kırklareli merkezde milli mücadele kahramanı Bulgar Sadık'ın halktan topladığına inanılan 2 ton altını tarlasına gömdüğünü öne süren Abdullah Düzyol, evinin bahçesinde altın arama çalışmaları başlatmıştı.

Düzyol da bahçesindeki altın aramalarını sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*