Evinizde ne kadar güvendesiniz?

Evinizde ne kadar güvendesiniz?.13814
  • Giriş : 25.06.2009 / 17:40:00

Türkiye'de hanelerin sadece binde 6'sının hırsızlık, yangın ve gaz kaçağına karşı güvenlik sistemleri ile korunduğu açıklandı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de hanelerin yüzde 25, Avrupa'da yüzde 15, Türkiye'de ise sadece binde 6'sının hırsızlık, yangın ve gaz kaçağına karşı güvenlik sistemleri ile korunduğu bildirildi.

Bir güvenlik firmasının Genel Müdürü Metin Kastro, AA muhabirine yaptığı açıklamada, firmalarının 1995 yılında 3 genç ortakla kurulduğunu ve elektronik güvenlik sektöründe faaliyet gösterdiğini bildirdi.

Son yıllarda ev ve iş yerlerinden güvenlik sistemlerine olan talebin arttığını ifade eden Kastro, otel, fabrika gibi büyük hanelerin sistemleri ile birlikte sektörün yıllık pazarının 100 milyon dolara ulaştığını anlattı.

Güvenlik sistemleri denildiğinde ilk başta hırsızlık olaylarına karşı korunma akla geldiğini vurgulayan Kastro, şöyle devam etti:

''Biz Emniyet Genel Müdürlüğünün hırsızlık olayları konusundaki istatistiklerini alıyoruz. 2007 rakamlarına göre, her 6 dakikada bir eve hırsız giriyor. Aslında bu rakamın 2008'de daha da arttığını düşünüyoruz ancak henüz net rakamlar çıkmadı. İşin en ilginç yanı ise hırsızlar girdiği bir eve tekrar gidiyor. Çaldıklarının yenilendiğini düşünüp, aynı eve hırsızlığa gidiyor. Hırsızlık yapılan evlerin yüzde 36'sı aynı olayla tekrar karşılaşıyor. Bu yüzden 'sıramı savdım hırsız artık gelmez' düşüncesi yanlış. Asıl potansiyel, bu olayla karşılaşanlar.''

Kastro, kendilerinden güvenlik sistemi talep edenlerin önemli bölümünün hırsızlık olayını yaşadığını veya bir yakınının başına benzer olayın geldiğini belirterek, ''Aslında ilk etapta evi değiştirmek istiyorlar. Bir süre sonra bundan vazgeçip güvenliğe yöneliyorlar. Başına gelmeden çok da fazla kişi güvenlik sistemini düşünmüyor'' dedi.

''16 MİLYON 900 BİN EVDE RİSKLİ BİR YAŞAM''

Güvenlik sistemlerinin sadece hırsızlık değil yangın ve gaz kaçaklarına karşı da duyarlı olduğunu dile getiren Metin Kastro, şöyle konuştu:

''Evinizde yangın çıktığında sadece 2 dakikanız var. Bu süre içinde çıkamazsanız ya dumandan zehirlenirseniz ya da yanabilirsiniz. Ama güvenlik sistemleri sayesinde yangının ilk aşamasında evdekiler uyarılıyor. Bu durumda evden çıkmak için 15 dakika gibi bir zamanınız olabiliyor ve yangına daha erken müdahale şansı doğuyor. ABD'de hanelerin yüzde 25, Avrupa'da ise yüzde 15'i hırsızlık, yangın ve gaz kaçaklarına karşı güvenlik sistemleri ile korunuyor. Türkiye'de güvenlik sistemi kullanım oranı ise sadece binde 6 civarında. Yani ülkemizdeki 17 milyon ev ve iş yerinden 16 milyon 900 bini korumasız.''

Firma olarak tüm cihazlar kendilerinden olmak üzere günde 1 dolara evin güvenliğini sağladıklarını belirten Kastro, ''Siz evdeyken ve dışardayken evinizi bekleyen biri varmış gibi düşünün. Yangında, gaz kaçaklarında ve hırsızlıkta ilgili birimlere ve size haber verilmesini sağlayan bir sistem. Sisteme olan talep giderek artıyor, sektör büyüyor ancak halen milyonlarca hanedekiler güvenli yaşamıyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*